Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mõtetega tormisel Läänemerel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Stockholmi Jakobi kirikus meenutati 27. septembril mälestuskontserdi ja palvusega Eestist põgenemise 70. aastapäeva ja parvlaeva Estonia hukkumise 20. aastapäeva.

Kooride ja ansamblite muusikalise programmi oli kirikukontserdiks kokku pannud Toomas Tuulse. Jumalateenistuslikus osas pidas mälestuspalvuse Stockholmi koguduse õpetaja Tiit Pädam ja kõnega astus üles Tallinna Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson.

Jumal aitab läbi, mitte mööda
«Inimest mitte üksi jättes aitab Jumal raskustest läbi minna, mitte mööda minna,» kõlas kokkuvõtlikult õpetaja Göranssoni sõnum, millega ta kirikuliste poole pöördus. Ta meenutas raskeid aegu 70 aastat tagasi, mil Eestist põgeneti pealetungivate Nõukogude okupatsioonivägede eest, ja 20 aasta tagust õnnetust, mil tormisel Läänemerel hukkus Tallinnast Stockholmi teel olnud parvlaev Estonia. «Me ei tea, kas ja millised raskused meid ees ootavad, aga võime kindlad olla, et Jumal on meiega iga päev, nii heas kui halvas,» toonitas ta.
Göransson imetleb Baltimailt Rootsi jõudnute innukust ja jaksu, millega elu asumaal jätkati. «Tühjade kätega tulnud ei jäänud käed rüpes abi ootama, vaid töötasid ennast ise üles ja see on imetlusväärne,» rõhutas ta, lisades, et sellist tüüpi sisserändajad äratasid ka kohalikes positiivse tähelepanu.
Rootslasena meenutab ta oma lapsepõlvest, et suhtumine pagulaseestlastesse oli üldiselt vaid heatahtlik, eriti konservatiivses Lääne-Rootsis, kus oldi enam teadlikud kommunistliku riigikorra kuritegelikkusest.
«Esimeses klassis oli mul tore klassivend, kelle vanavanemad olid Eestist tulnud,» meenutab ta esimest kokkupuudet eestlasega. Nüüdseks on eestlased tema sõnul ainsa rahvusrühmana Rootsis nii heal järjel, et nende elatustase ületab keskmise rootslase oma.

Teenistused üle Rootsi
Mälestusteenistused toimusid üle Rootsi, paikades, kus pagulaseestlased on kanda kinnitanud. Nii meenutati 70 aasta taguseid sündmusi 20. septembril Boråses (teenis õp Jaak Reesalu); Göteborgis (õp Jaan Reesalu, orelil Toomas Aadli) ja Norrköpingis oli jumalateenistus 21. septembril; 27. septembril koguneti Eskilstunas (praost Ingo-Tiit Jaagu, orelil Pertti Honkanen).
28. septembril, päeval, mis on kuulutatud EELK Välis-Eesti piiskopkonna kogudustes kodumaalt pagulusse lahkumise 70. aastapäeva mälestuspäevaks, peeti Uppsalas Birgitta kirikus mälestusteenistus, kus jumalasõnaga teenis praost Ingo-Tiit Jaagu ja orelil oli Enn Maripuu, kirjakohti Piiblist luges Helga Nõu.
Liina Raudvassar