Mis kool on usuteaduse instituut
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudised / Number: 12. aprill 2017 Nr 16/17 /
Laupäeval, 8. aprillil olid EELK Usuteaduse Instituudi (UI) uksed valla – kõik huvilised olid teretulnud uurima, mis kool see niisugune on.
Avatud uste päeva lõuna ajal võtab sisenejat vastu rõõmsameelne kolmik rakenduskõrghariduse esmakursuslasi: Ene Oga ja Marek Alveus luterliku teoloogia erialalt ning Tauno Ruben õigeusu teoloogia erialalt. Kõigepealt kostitatakse külalist kohvi ja koogiga, siis tutvustatakse, mis majas toimub. Et on sessi aeg, siis on käimas loengud, kuhu võib vabalt sisse astuda ja ennast kuulama sättida. Rahvast tuleb ja auditooriumid on täis.
Varem psühholoogiat õppinud Frida ütleb, et huvi teoloogia vastu tekkis tal eelmisel suvel Itaaliat külastades. „Käies sealsetes kirikutes haaras mind mõte, et kust pärinevad kõik meie elu põhitõed. Mõtlesin, et peaksin õppima teoloogiat.“ Infot UI kohta sai Frida Facebookist ja konkreetselt oli tal soov kuulata religioonipsühholoogia loengut, mida parajasti pidas Tõnu Lehtsaar. Sinna ta suunduski.
Paljud tulidki sooviga minna mõnd loengut kuulama. Teavet kooli kohta oli saadud nii sotsiaalvõrgustikust kui ka UI kodulehelt, aga ka sõpradelt või koguduse õpetajalt. Torkas silma, et tulijad olid juba töötavad inimesed, kes oma tulevikku eesmärgipäraselt seada oskavad.
Toetav õhkkond
Ene Oga leidis oma tee instituuti Facebookist ja õp Tiiu Hermati toetusel. Mõttes oli hingehoiu magistriõpe, kuid kohapeal selgus, et peab ikka alustama luterliku teoloogia õppega. „Esimene aasta saab varsti läbi ja ma ei kahetse. Kõik eksamid on tehtud, teadmisi on saadud rohkem, kui võis arvata.“
„Kui ma siia kooli tulin, siis teadsin tulevikusihtidest rohkem kui täna,“ räägib Marek Alveus. „Mõte on olnud ikka ordinatsioon saada ja teenima hakata.“ Tauno Ruben tuli UIsse esiteks kristlikku kultuurilugu õppima, kuid siis leidis oma tee hoopis õigeusu teoloogias, mida ta nüüd õpibki.
Kõik kolm on ühel nõul, et selles koolis on üksteist toetav õhkkond ning vastastikune arusaamine õppejõudude ja üliõpilaste vahel. „Meie puhul on veel väga tore kursus,“ lisab Marek. „Ja muidugi see maja ja tema eriline õhustik.“
Annab tunnustatud diplomi
Instituudis saab õppida rakenduskõrgharidusõppes ja magistriõppes, on kolm õppekava, kõigis on keskseks teoloogilised õppeained. Rakenduskõrghariduse tasemel õpetatakse luterlikku teoloogiat, õigeusu teoloogiat ja hingehoidu.
Usuteaduse magistriõppes spetsialiseerumisega usuteadusele või diakooniale ja hingehoiule. Magistritasemel saab ka õppida kristlikku kultuurilugu igasuguse kõrghariduse baasil. Selle õppe eesmärgiks on anda laiapõhjaline akadeemiline ülevaade Euroopa ja Eesti kristlikust kultuurist.
Instituudi pastoraalseminar korraldab diakoni- ja preestrikoolitusi, et valmistada ette vaimulikuameti kandidaate ordinatsiooniks. Kirikumuusika osakond korraldab täienduskursusi kolmel tasandil: eelkursused ning D- ja C-kursused. Instituudis toimuvad ka täienduskoolituse kursused.
Rektor Ove Sander on iseloomustanud oma kooli nii: „Usuteaduse instituudi olemust paljastab kõige paremini tema nimi – usuteaduse instituut. Tegu on usuga ja tegu on teadusega: teeme, õpetame ja uurime teoloogiat.“
Tiiu Pikkur
EELK Usuteaduse Instituut
Tallinn, Pühavaimu 6,
EELK UI Tartu Teoloogia Akadeemia (Tartu, Ujula 1a)
Sisseastumisavaldusi saab esitada 1.–13. augustini
Sisseastumiseksamid: rakenduskõrgharidusõppesse 15. augustil Tartus ja 16. augustil Tallinnas,
magistriõppesse 17. augustil Tallinnas
Täpsem info: ui.eelk.ee