Mihklipäeval sõlmiti Kihelkonnal sõprusleping

29. septembril väisasid Kihelkonna kogudust soome sõbrad Nokiast, et kinnitada omavahelist sõprust.

«Kõik inglid taeva valguses, kes laulmas Jumalale…» Nende sõnadega algab luteri kiriku lauluraamatus üks mihklipäeva laul. Oleme vast harjunud rohkem seostama mihklipäeva viljakoristuse ja sügistööde lõpetamisega, kuid kiriklikult on see inglite püha.

Vajame alati kaitset

Millised on inglite ülesanded? Kes nad on? Pühakiri ütleb, et nad on teenijad vaimud, keda Jumal välja saadab. Ingleid kohtame Piiblis jõulusündmuste juures ja Jeesuse ülestõusmisel ning mujal. Aga kas ka tänapäeval?

Paljude jaoks seondub ingel lapsepõlvemälestuste harda õhtupalvega. Paul Gerhardt, kes on kirjutanud suure osa meie lauluraamatu tekstidest, ütleb nõnda: «Kui kuri tahab neelda, siis lase inglid keelda, mu laps sa jäta rahule…  head und teil Jumal andku ja voodi ümber pangu teil inglivägi kaitsejaks!»

Saades suuremaks, jääb ingel justkui muinasjutu maailma. Aga miks? Kas me enam kaitset ei vaja? Kaasaja realistlikule inimesele on inimsilmale nähtamatud inglid sageli vastuvõetamatud.

Claus Westermann aga kirjutab: «Tõepoolest oleks see enamiku inimeste poolt väljanaerdud kaitseingel palju modernsem, palju vaimsem ettekujutus kui talismanid, mida needsamad inimesed autodesse üles riputavad.»

Sõprus vabaduse tuultes

Peaingel Miikaeli nime kannab Kihelkonna kogudus Saaremaa läänekaldal. Kihelkonna kandi inimesed on igal aastal mihklipäeva ajal pidanud oma kiriku nimepäeva. Sel aastal tuli Kihelkonnale külla 41 eri valdkonnas töötavat inimest sõpruskogudusest Nokiast. Nokia koguduses on 23 000 liiget ja igal aastal kasvab kogudus umbes 300 inimese võrra.

Sõprussidemed koguduste vahel on saanud alguse Eesti vabanemise tuultes aastal 1990. Nende 15 aasta jooksul on vastastikku üksteist külastanud vaimulikud ja laulukoorid, peetud ühiseid laste-, leeri- ja perelaagreid, Nokia mehed teinud talgutööd Kihelkonnal ja palju muud. Oleme tänulikud Nokia kogudusele majandusliku toetuse ja palvete eest nende aastate jooksul.

Kevadine plaan oli mihklipäeval taaspühitseda remondis olev Kihelkonna kiriku altariruum, kuid kuna tööde käigus tulid vanade värvikihtide alt välja kaunid mustrid, siis võtab nende taastamine pisut kauem aega. Loodetavasti on advendiajal kõigil võimalus altariruumi muutusi oma silmaga näha.

Ühiselt kui oksad viljapuu küljes

Nokia külalised jõudsid Kihelkonnale reede õhtul ja siis toimus kirikus ühine õhtupalvus. Laupäeval tutvusid külalised Sõmera Laatsaruse kirikuga, Kuressaare lossi ja Laurentiuse kirikuga, Kaali meteoriidikraatriga ning üheskoos sai «Saaremaa valssi» lauldud kaunis õhtupäikeses Panga pangal.

Pühapäevasele jumalateenistusele kogunes inimesi 200 ringis. Nokia koguduse peretöö juht Mari Peltoniemi kandis abilistega ette näitliku jutluse õunapuust ja rõhutas, kui tähtis on okstel püsida viljapuu küljes, et kanda head vilja. Seda viljakat osadust Kristusega vajame igaüks.

Pärast jumalateenistuse algusosa ja Helen Reinsoo õpetatud laulude ettekandmist siirdusid lapsed pastoraati, kus toimus lasteprogramm. Nokia koguduse kirikhärra Antti Sipola tõstis oma jutluses (Mk 1:32–39) esile, et kui Siimon Peetrus pidi Kristuse järgimiseks oma perekonnast loobuma, siis tänapäeva õige evangeeliumi teenimine on just see, et vanemad leiavad aega hoolitseda oma laste eest ja pakkuda neile kindlustunnet mitmekülgse maailma keskel.

Samuti rõhutas ta, et Jeesust eeskujuks võttes tuleb meil meeles pidada, et imetegude läbi näitas Jeesus eelkõige oma jumalikkust. Meie osa siin maailmas on pigem ühineda Jeremija palvega: «Tee mind terveks, Issand, siis ma saan terveks; aita mind, siis ma saan abi» (Jr 17:14 – mihklipäevapäeva moto).

Jumalateenistusel laulsid Nokia meeskvartett Juhani Marjokorpi ja kohaliku koguse naiskoor Ülle Reinsoo juhtimisel ning armulaua jagamise ajal duett Ülle Reinsoo – Külli Luup.  Jumalateenistuse lõpus allkirjastati Nokia ja Kihelkonna koguduse vahel sõprusleping.

Loterii kiriku heaks

Aastapäeva kohvilauda ja loteriivõite loosima tulid sel aastal Kihelkonna rahvamajja lisaks kirikurahvale ka teised külalised. Hoolikad perenaised olid valmistanud võileivad ja koogid ning rahvamaja juhataja Sirje Huul keetis usinasti kohvi.

Lõbusas õhkkonnas loositi mihklipäeva loteriivõidud. Loteriipileteid oli trükitud 700 ning võite olid kohalikud ja Nokia sõbrad toonud kokku 256. Loteriipiletite müügist laekus 3300 krooni ja selle summa on koguduse juhatus otsustanud kasutada kiriku siseremondiks. Peorahvast tervitasid lisaks Nokia külalistele Lümanda vallavanem Jaanus Reede ning sõprussuhete looja ja kauaaegne Kihelkonna koguduse õpetaja Elmar Reinsoo.

Pühapäeva pärastlõunal tutvusid Nokia külalised veel Lümanda apostliku õigeusu kirikuga ja Kotlandi küla rahvaga, kelle siirus ja lihtsus ning külalistele kingitud suur lillesülem tõi mitmele soomlasele pisara silma.

Tänan siinkohal kõiki, kes koguduse aastapäeva korraldamisele ja külaliste vastuvõtule kaasa aitasid. Olgu Jumal teid väga õnnistamas ning Tema head inglid saatmas meid igal päeval.

Rene Reinsoo,
Kihelkonna koguduse õpetaja