Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Meenutatakse orelimeister Kesslerit

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Karksi kiriku kultuurisuve raames on toimunud juba kaks suurepärasel tasemel kontserti.
30. mail, oreli 160. sünnipäeva puhul andis orelikontserdi Hans Christian Hein Taanist ning 17. juunil astusid orelimeister Wilhelm Müllverstedti sünniaastapäeva puhul üles bariton Reinhart Gröschel Saksamaalt, sopran Helika Gustavson-Rätsep ja organist Aaro Tetsmann. Et Karksi kogudus on olnud tihedalt seotud muusikuteperekonna Saebelmannidega, siis pidas neist paeluva ettekande professor Heino Rannap.
Kultuurisuvi jätkub 8. augustil, orelimeister Ernst Kessleri 145. surma-aastapäeval. Kl 17 peab allakirjutanu ettekande orelimeistritest Ernst Kesslerist ja Wilhelm Müllverstedtist. Lektor on mõlema meistri elu ja töö uurimisega tegelnud viis aastat. Selle aja jooksul on Eesti Ajalooarhiivi ning erinevate koguduste (sh Windebergi kogudus Saksamaal ja Sitka kogudus Alaskal) arhiivimaterjalidest välja tulnud palju väärtuslikku ning isegi mõnevõrra kurioosset materjali.
Õhtu jätkub kell 17.30 algava orelikontserdiga, kus mängib tunnustatud organist Marelle Siitas.
Marelle Siitas on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia 1995. aastal koorijuhtimise erialal (õp Elo Forsel, end Kaarepere), samaaegselt õppinud lisaainena orelit prof Hugo Lepnurme oreliklassis. 2000. aastal lõpetas ta muusikaakadeemia oreli erialal (prof Andres Uibo oreliklass) baccalaureus artium’i kraadiga muusika alal ja 2005. aastal muusikamagistri kraadiga oreli erialal (juhendajad dr Vaike Sarv ja prof Andres Uibo).
Marelle Siitas on töötanud kõikide kooriliikidega, v.a poistekoor, erinevate muusikakollektiivide juhendajana, esinenud paljudel Eestimaa orelitel ja ka Soomes nii solisti kui saatjana, kontsertorganistina ja assistendina Tallinna rahvusvahelisel orelifestivalil, osalenud mitmetel orelimängu meistrikursustel (P. van Dijk, W. Zerer, D. Timm, J. Laukvik jt), samuti erinevate projektkooride, Eesti Oratooriumikoori, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Savonlinna Ooperikoori töös.
Praegu töötab Marelle Siitas EELK Kirikumuusika Liidus sekretärina ja Aegviidu Aleksandri koguduses organisti-koorijuhina.
Loodetavasti ei takista huvilistel üritustel osalemast Karksi ja Karksi-Nuia vahel tehtav teeremont. Varuge pisut rohkem aega kohalejõudmiseks – sisukas õhtu on väikest ümbersõitu väärt.
Helika Gustavson-Rätsep,
Karksi kiriku kultuurisuve projektijuht