Mälumeetrid tulevikku
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudised / Number: 4. juuni 2014 Nr 25 /
Minu vanaisa polnud Otepääl veel sündinud, kui seal viis aastat varem – 1884 – oli kirikumõisas pühitsetud lipp, mille auks iga aasta 4. juunil panen põksuva südamega lehvima omagi sinimustvalge.
Ajal, mil suures maailmas ehitati esimene bensiinimootoriga auto (1885), mõeldi Läänemere kaldal, kuidas keelatud rahvuslipu ideed levitada. Kaks aastat pärast vanaisa ja vanaema laulatust sai sellest lipust meie iseseisva riigi lipp (1918).
Igal asjal ja igal inimesel on oma lugu, need on tihti põimunud ja neid kantakse põlvest põlve. Aastal 1904, kui meie lipul oli vanust 20 aastat, õnnestus esmakordselt maailmas lennukiga lennata. Viis aastat hiljem rajati Tartus muuseum, mille uut sündi võib praegu reaalajas näha interneti vahendusel. Kunagise Raadi mõisa alale kerkib silmanähtava kiirusega Eesti Rahva Muuseumi uus hoone.
Noorte tudengite õhina ja vaimustusega, ohtu trotsides sai sinimustvalge lipp Otepää pastoraadis 130 aastat tagasi endale eluõiguse. Kui mu isa nelja-aastase poisikesena Otepääl ringi jooksis, saabus taas lipu loos suur päev. Trikoloori 50. sünnipäeva puhul avati kiriku seinal ajaloolise hetke jäädvustuseks kaks bareljeefi. Nüüd ajalugu kordub, sest riigikantselei ja kohaliku omavalitsuse koostöös korraldatud konkursi tulemusena sünnib kolmas lipu lugu kajastav taies.
Palju lipuga seonduvat on talletunud rahva mällu, igal perel on trikolooriga seoses kindlasti mingi oma lugu. Tohutu entusiasmiga asutas nüüdseks igavikuteele kutsutud kirikuõpetaja Jüri Stepanov (1952–2008) taasiseseisvunud riigi algusaastatel samasse pastoraati liputoa. Samasuguse raugematu innuga puhastas ta võsast sealse vana surnuaia, kus kord temaga ajalikust ja ajatust elust juttu ajasime. Nüüd puhkab temagi seal viimset und.
Jüril oli oma plaan. Ta mõtles suurelt. Pole kindel, mil moel tema unistus täitub, aga meie esimese rahvuslipu tähtsus sellest ei vähene. See on hoiul Eesti Rahva Muuseumis ja saab oma väärilise paiga uues ekspositsioonis. Tee kesklinnast Raadile mööda 1909 mälumeetrit saab kindlasti olema eriline ja loodan, et mingi teejupp pühendatakse ka lipule, mille juurde need meetrid viivad. Sinine ja must ja valge – need ei unune. Otepää aga ootab täna kõiki osa saama Eesti lipule pühendatud üritustest.
Rita Puidet
Pildigalerii: