Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mälestustahvel Briti admiralile

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Püha Vaimu kiriku seinal olevalt admiral Rosslyn Erskine Wemyssile pühendatud mälestustahvlilt  eemaldas katte heraldik Priit Herodes, mälestustahvli õnnistas õp Gustav Piir.Tiiu PikkurTallinna Püha Vaimu kirikus avati 7. mail mälestustahvel admiral Rosslyn Erskine Wemyssile.

Admiral Rosslyn Erskine Wemyss oli Briti admiraliteedi sõjalaevastiku staabiülem (First Sea Lord) aastatel 1911–1919.
Katte eemaldas mälestustahvlilt selle paigaldamise algataja ja kavandaja, muinsuskaitse seltsi endine esimees, Kaitseliidu meredivisjoni liige Priit Herodes.
Mälestustahvli õnnistas Püha Vaimu koguduse õpetaja Gustav Piir, kes pidas ka palvuse koos kaitseväe emeriitpeakaplani kolonel Tõnis Nõmmikuga. Tseremooniast võttis osa Briti suursaadik Eestis Chris Holtby koos sõjaväelise missiooni ohvitseridega.
Admiral sir Rosslyn Wemyss (1864–1933) oli Briti sõjalaevastiku komandör ajal, mil britid pidasid Balti merel lahinguid Venemaa vastu (1918–19).
Briti sõjalaevade kohalolek oli suureks abiks Eesti ja Läti vabadusvõitlusele. Teenete eest Vabadussõjas on admiral Wemyss pälvinud 1925. aastal Eesti Vabadusristi ordeni.
Püha Vaimu kirikus on ka mälestustahvlid 112-le Briti kodanikule, kes võitlesid Vabadussõjas ja on autasustatud Vabadusristiga, 1916. aastal Hiiumaa lähistel hukkunud Briti sõjalaevastiku allveelaeva E18 meeskonna liikmetele ja Vabadussõjas langenud Püha Vaimu koguduse liikmetele.
Vabadussõjas võidelnute mälestustahvlite suurim kogu on Tori sõjameeste mälestuskirikus, kuid näiteks väikeses Lunastaja kirikus Nõmmel on mälestustahvel Vabadussõjas langenud baltisakslastele.
Tiiu Pikkur