Maikuus tehakse mälestised korda
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 29. aprill 2009 Nr 18 /
Muinsuskaitseamet ja -selts kutsuvad kõiki aktiivselt osa võtma maikuus toimuvast kalmistute ning enam kui 150 kultuuriväärtusliku objekti korrastamisest.
Kõigil on oma kodukohas meelispaigad, mille üle ollakse uhke ja mida näidatakse meelsasti külalistele. Olgu selleks kaunis park, kirik, linnamägi või mõisasüda. 16. mail toimuvatel muinsuskaitse talgupäevadel on kõigil eestimaalastel võimalus anda oma panus Eesti mälestiste säilimise heaks.
Et sõltumata omanikust on mälestised oluline osa meie kõigi ühisest ajaloost ja rahvusidentiteedist, on ürituse eesmärgiks kutsuda inimesi kogu Eestis osalema kultuurimälestiste ja kultuuriväärtuslike paikade korrastus- ja heakorratöödele, teatas muinsuskaitseamet.
«Kolme esimese päevaga registreeriti üle paarisaja objekti ning ilmselt on see arv 16. mai eelõhtuks, mil registreerimine lõpeb, tunduvalt suurem. Et igale objektile jaguks talgulisi, ootame inimesi kokku mõni tuhat. Märkimist väärib, et mitmed ettevõtted ja riiklikud asutused on oma kollektiiviga registreerunud, veetmaks kevadpäeva ühiselt värskes õhus tegutsedes. Ka kogudused on olnud väga aktiivsed,» lausus Mika Orava, Eesti muinsuskaitse ümarlaua esimees.
Talgutele registreerunud objektid kantakse Google’i-põhisele kaardile, kus saab ennast registreerida ka talguline. Maapiirkonnas ei ole elektrooniline registreerimine võib-olla kõigile käepärane, seepärast aitavad kohalikud omavalitsused objekte ja talgulisi registreerida, kandes tulemused IT-keskkonda. Nii säilib kõigile osalejatele ühtne elektrooniline andmebaas.
Keerulisemate tööde puhul saadab muinsuskaitseamet mälestise juurde muinsusteadliku töödejuhataja, kes aitab töid korraldada ja talgulisi juhendada, pidades silmas, et ohtu ei seataks inimesi ega mälestist.
Infot ja talgutele registreeruda saab koduleheküljel www.umarlaud.eu või kohaliku omavalitsuse kontaktisikute kaudu, kes aitavad paikkonna talgupäeva korraldada.
Muinsuskaitsekuu raames toimub Eestis veel teisigi üritusi: näiteks 8. mail on heakorratalgud Eesti kalmistutel, Vabadussõja mälestusmärkide juures ja teistes Eesti ajaloo ja kultuuripärandiga seotud paikades. 16. mail, muuseumiööl on aga esmakordselt kogu Eestis muuseumid tasuta avatud kella 19–24. Muuseumide eriprogrammid leiab aadressilt www.muuseum.ee.
Merje Talvik