Mai on Toomkirikus muusikakuu
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 25. aprill 2007 Nr 17 /
Juuni alguses tähistab meie kirik iseseisvumise 90. ja mai lõpus Tallinna Toomkogudus eestikeelse koguduse asutamise 80. aastapäeva. Sel puhul toimuvad Toomkirikus terve kuu igal kolmapäeval kontserdid.
Toomkoguduse organist, muusikakuu kunstiline juht Ene Salumäe, kuidas tekkis taoline idee.
Tallinna Toomkoguduses nagu terves kirikus on tegutsenud aastakümneid pühendunud kirikumuusikuid, kelle märkimisväärne loominguline tegevus on kujundanud ja arendanud eesti kirikumuusikat. Sel aastal on meil põhjust mõnele kirikumuusikule eriliselt mõelda. Nende, EELK ning toomkoguduse tähtpäevadele mõeldes sündiski kirikumuusikakuu.
Esimene kontsert toimub 2. mail ja siis lauldakse kontserdil kiriku laulu- ja palveraamatust koraale. Miks on üritusesarjal selline algus ja keda siis esinemas kuuleb?
Kirikumuusika alustala on ju kirikulaul! Koraaliõhtute ja koraalipühade traditsioon on väga vana ja nii EELKs tervikuna kui ka Tallinna toomkoguduses on neid aastakümnete jooksul ikka ja jälle peetud. Seega igati loomulik algus kirikumuusikakuule!
Koraaliõhtu on eriline selle poolest, et seal ei ole esinejaid, vaid igaüks saab osaleda ja üheskoos laulmisest rõõmu tunda. Ootame rohkesti laulma neid, kel kirikulaulud juba lapsepõlvest tuttavad, aga ka neid, kel lauluraamatu sisu praeguseks veel üsna avastamata. 2. mai koraaliõhtul avab kunagise lauluraamatukomisjoni sekretär Ivar-Jaak Salumäe ka laulude ja nende tegijate tausta. Peamiseks eesmärgiks on aga eelkõige üheskoos laulda, suust ja südamest, Jumalale kiituseks ning oma hingele ja ligimesele rõõmuks!
Kogu muusikakuu programm on aukartust sisendav: kuulata saab heliloojate Johannes Kappeli, dr Roman Toi ja Alfred Karindi helitöid. Üks õhtu on pühendatud Emilie Karjus-Saagile. Miks just niisugune valik?
Johannes Kappel oli mitu aastakümmet eestikeelse toomkoguduse organist-koorijuht, kes oli ainulaadse, koguduses tegutsenud sümfooniaorkestri asutaja ja juhataja. Samuti oli ta pikki aastaid paljude kirikumuusikute ja vaimulike õppejõuks Usuteaduse Instituudis. 9. mail möödub 100 aastat Kappeli sünnist.
Lauljanna Emilie Karjus-Saag on olnud EELK ajaloos üks aktiivsemaid vaimuliku vokaalloomingu esitajaid ning Usuteaduse Instituudis kümnete vaimulike, kirikumuusikute ja paljude kirikukooride hääleseadja ja lauluõpetaja. Tänavu aprillis möödus tema sünnist 90 aastat.
Meie kirikumuusika grand old man Roman Toi on üks tähelepanuväärsemaid kirikumuusikuid eesti muusikaloos. Ehkki Roman Toi tähistas oma 90. juubelit õigupoolest juba eelmisel aastal, leidsime, et seoses tema reisiga Eestisse on suurepärane võimalus rõõmustada koos maestroga Toomkirikus tema muusikat ja vahetuid mõtteid kuulates.
Alfred Karindi vaimuliku heliloomingu kontserdi korraldab temanimeline segakoor ja seegi toimub täpselt helilooja sünnipäeval. Ehkki Alfred Karindi tegutses mõnda aega naaberkoguduses Tallinna Kaarli kirikus, sobitus tema sünnipäevakontsert kenaks lõpetuseks Toomkiriku kirikumuusikakuule.
Küsis Rita Puidet