Maarja Vannase tööde näitus

/ autor: ek / rubriik: Elu ja Inimesed / ilmunud:  /

Tallinna Jaani kiriku Lõunasaalis saab 20. septembrini vaadata eesti ühe tuntuma raamatuillustraatori Maarja Vannas-Raidi näitust «Käe kiri».

Näituse korraldaja, üks meie tulihingelisemaid kristliku kunsti propageerijaid Eva Jänes rääkis  Maarja Vannasele oma ideest juba suvel Tartu kirikupäevadel. Nüüdseks on siis mõte teoks saanud.

Maarja Vannas ise räägib näituse saamisloost järgmist: «Näitus valmiski nii, et alustasin Tartus olnud kristliku kunsti näitusest, kuhu tegin neli pilti. Eva tegi mulle ettepaneku, et kas ma ei tahaks Jaani kirikus näitust teha.

Hakkasin mõtlema, mida siia välja panna. Lasteraamatute illustratsioonide näitus oli parasjagu veel Põlvas. Mõtlesin, et võiksin siis hoopis pilte juurde teha. Nii valmiski sari «Käe kiri», millest kogu näitus on nime saanud. Just nimelt kahe sõnaga, sest kiri – see on kirjutamine, mõtte, informatsiooni või emotsiooni  väljendamine. Mina püüan käe kui sümboli kaudu omi mõtteid väljendada.

Palju inspiratsiooni, mis edasi mõtlema paneb, olen just Jaani kirikust saanud. Mul on väga hea meel, et siia oma näituse üles panin.»

Maarja Vannas-Raid (1945) on ERKI 1973. aastal raamatugraafikuna lõpetanud kunstnik, kes on illustreerinud nii laste kui ka täiskasvanute raamatuid ja osalenud mitmel rahvusvahelisel ning kodumaisel näitusel. Ta on  ka Toomas Pauli raamatu «Põuapäikese paistel» illustraator.

Näitust avades ütles Jaani koguduse õpetaja Jaan Tammsalu, et kiriku Lõunasaal, mis äsja uue kauni ukse saanud, on kujunenud üheks südalinna külastatavamaks näitusesaaliks, kirikut külastab iga päev ligi paarsada inimest.

Tiiu Pikkur