Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Maarja medali sai Jüri Arrak

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Jüri Arrakule andis Maarja medali üle Tallinna Toomkoguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt, lilledega on õnnitlemas õpetaja Arho Tuhkru, taamal peapiiskop Urmas Viilma.
Tiiu Pikkur

Lõikustänupüha jumalateenistusel Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus annetati kunstnik Jüri Arrakule Tallinna Toomkoguduse Maarja medal ja 2015. aasta kultuuripreemia.

Eesti maalikunstnik, graafik ja metalli- ning filmikunstnik Jüri Arrak (78) on oma loomingus tähelepanelikult mõtestanud aega, ruumi ja inimest. Ta on selge, pühendunud religioosse mõtlemisega ja oskab maailma sügavuti vaadata. Oma tööde ja väljaütlemistega on Arrak aidanud mõtestada püha ja uskumise mõistet rahva hulgas.
Muuhulgas on ta teinud Halliste kiriku altarimaali ja EELK Usuteaduse Instituudi kabeli altari koos kujundusega. Kunstnik on oma loomingus kasutanud palju kiriku ja religioosseid sümboleid ning temaatikat. Tema tõekspidamiste ja arvamuste väljaütlemine on kuuldavaks saanud Eesti ühiskonnas. 2007. aastal pälvis ta EELK Teeneteristi III järgu ordeni.
EELK Piiskopliku Toomkoguduse kultuuripreemia Maarja medal on asutatud 2000. aastal. Medal koos rahalise preemiaga antakse isikule, kes on oma tegevusega andnud märkimisväärse panuse Eesti kultuuriellu, süvendanud ja levitanud kristlikke väärtusi ning kelle tegevus on puudutanud otseselt või kaudselt Tallinna toomkirikut.
Maarja medali senised laureaadid on dirigent Tõnu Kaljuste, emeriitpeapiiskop Kuno Pajula, vitraažikunstnik Dolores Hoffmann, president Lennart Meri, piiskop Mikko Heikka, poliitik Siim Kallas, teoloog dr Toomas Paul, kunstiajaloolane Juhan Kilumets, piiskop Philippe Jourdan, autosportlane Raido Rüütel, titulaarpraost Ivar-Jaak Salumäe, poliitik Tunne Kelam, skulptor Mati Karmin, piiskop Einar Soone, helilooja ja koorjuht Roman Toi.

Lootus Loojale
Lõikustänupüha jumalateenistusel, mis oli ka terve eelmise nädala kestnud XV toompäevade «Lootus Loojale» lõpujumalateenistus toomkirikus, teenisid peapiiskop Urmas Viilma (jutlus), koguduseõpetaja Arho Tuhkru, laulis koguduse koor Laudate Dominum Veljo Reieri juhatusel ja organist oli Kadri Ploompuu.
Toompäevad said teoks Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse ja Tallinna Toompea Kaarli koguduse ühistöös. Mõlemas kirikus oli palju huvitavaid kontserte, käidi palverännakul, kuulati loenguid.
Traditsiooniliselt toimus ka Tallinna Toomkoguduse konverents, kus Maarjamaa nimeloost rääkis Kiek in de Köki muuseumi juhataja Toomas Abiline, eestikeelsest pühakirjast Eesti Piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson, toomkiriku 330aastastest kelladest kunstiajaloolane Juhan Kilumets ja Rootsi väepealiku Pontus De la Gardie ning tema abikaasa, Rootsi kuninga Johann III tütre Sofia Gyllenhielmi hauamonumendist toomkirikus kunstiajaloo professor Juhan Maiste.
Tiiu Pikkur