Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Maarja kirik pühitses aastapäeva

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Laupäeval, 12. oktoobril peeti Tõstamaa Maarja kirikus pühakojale nurgakivi asetamise 250. aastapäeva jumalateenistust.

Ühtlasi möödus tänavu 30 aastat kiriku taastamistöödele nurgakivi asetamisest. Ilusal päikselisel sügispäeval oli pühakotta tulnud koguduse ja kogukonna rahvast, jumalateenistusel teenisid vaimulikud Tiit Salumäe, Tõnu Taremaa, Helgi-Reet Mägedi, Ants Kivilo ja Tiina Janno ning organist Evi Vaher, laulsid Tõstamaa klubi ansambel, Varbla kirikukoor ja solist Maret Palusalu.
Kirikus sai vaadata äsja avatud näitust Tõstamaa kiriku ajaloost ja kogudusele olulistest isikutest, Tõstamaa kalmistul olid süüdatud küünlad igavikuteele läinud töötegijate haudadel.
Tõstamaa Maarja kirikus on kuulutatud Jumala sõna läbi aastasadade, vaatamata aegadele ja oludele. Kohalikul rahval püsib tänini meeles kirikuhoone lääneosa ja torni varing 1972. aasta jaanipäeval, mille põhjustasid läbimõtlemata kaevetööd soojatrassi rajamiseks.
Oht, et kirik jääbki varemetesse, oli suur. Siis oli koguduse legendaarne vaimulik Herman Lusikas see, kellel oli selge nägemus taastatud kirikust, tema eestvedamisel asetati 1983. aasta septembris ka nurgakivi kiriku taastatavale lääneosale.
Nii nagu tollasel jumalateenistusel 30 aastat tagasi, teenisid ka nüüd, 2013. aastal, Tõstamaa kirikus vaimulikud Tiit Salumäe ja Helgi-Reet Mägedi. Õpetaja Salumäe jutlus toetus päeva evangeeliumile, templi puhastamise loole Matteuse 21:12–17. Jutlusest jäi kajama üleskutse väärtustada kirikut kui pühaduse kohtamise paika kogukonnana ja üksikisikuna.
Pühakoja ehitamine on raske ülesanne, siin on vaja inimesi, kelle usk ja lootus on suuremad kui vastutöötavad olud ja tagasilöögid. Tõstamaa koguduse ajaloos on nad olnud olemas: õpetaja Herman Lusikas ja tema abiline Raimond Prentsel, muinsuskaitse seltsi juht Andrei Udu ja tema vabatahtlikud abilised.
Ka praegune kogudus on seisnud kirikuhoone korrashoiu eest, pühakodade projekti abiga sai kirikule pandud uus katus ja PRIA toetuse abil koostöös kohaliku omavalitsusega korrastatud kiriku park ja ehitatud abihoone. Kiriku ehitamine Tõstamaal jätkub, palume selleks Jumalalt juhtimist ja abi.
Tiina Janno,
Tõstamaa koguduse hooldajaõpetaja