Maalid Jumala valgusest

Kuni 13. novembrini saab Tartu linnaraamatukogus vaadata Liive Koppeli õlimaalide näitust «Teelisena taeva all».Liive Koppelile on südamelähedased Lõuna-Eesti vaated. Taustal paistab maal Pindi kirikust. Foto: Lea JürgensteinRaamatukogu fuajeedes, laenutussaalides ja muusikaosakonnas on väljas maastikumaalid ja natüürmordid. Enamasti Lõuna-Eesti vaated, kunstniku enda lapsepõlve mailt. «Võrumaa, täpsemalt Haanjamaa on mu südames,» kinnitab kunstnik, kelle sõnul avaldub kaunites loodusvaadetes Jumala loomingu eriline ilu.
Kusagilt paistab kirik
Muusikaosakonnas on näha ka kunstniku uusim taies – «Paadiga kirikusse». «Äratuntavalt kusagil Lõuna-Eesti looduse taustal. Paadis istub heledas kleidis, veidi ärevil tütarlaps, punases särgis poisike aerutab püüdlikult, et neidu kiiremini kohale toimetada. Järve teisel kaldal paistab kirik,» kirjeldab kunstnik oma meeleolusid.
Kiriku leiab aga peaaegu kõikidelt Liive Koppeli loodusmaalidelt – künkal veidi puude varjus. Mõnda pilti tuleb kohe mitu korda vaadata, enne kui kirik silma hakkab. Esiplaanil ongi enamasti rohelus ja looduse ilu.
Erandiks on Pindi kirik, mis jääb silma muusikaosakonnas eksponeeritavate maalide reas esimesena. «Pindi on üks eriline paik,» ütleb Liive Koppel. Palju ülivõrdes kiidusõnu jagub kunstnikul koguduse kunagisele õpetajale Laine Villenthalile. Kunstnik imetleb legendaarse vaimuliku suurt pühendumust kirikule, aga ka tema töökust ja käteosavust: «Millised suurepärased vaibad on kiriku põrandal, milline hoolikas ja suur töö!»
Tule valgelt Jumala valgusse
Natüürmortide osas on kunstnik kriitilisem: võrdluseks uuematele töödele («Sügisannid», «Suvepäev»), milles torkab silma kujuteldava lihtsus ja kunstniku meisterlik teostus, on vastandiks ta varasemast ajast pärit «Tule valgel». «Sellised olid mu varasemad modellid,» täheldab kunstnik, osutades läikivaid ja huvitava kujuga pudeleid-vaase-õisi kujutavale natüürmordile. «Varem maalisingi palju tule valgel, nüüd tuleb valgus mujalt, tõeline Jumala valgus,» täheldab Koppel.
Endise Võru, nüüd juba mitu aastat Tartu kunstniku Liive Koppeli aktiivne looming põimub Pauluse koguduse lastekunstiringi juhendamisega. Eesti Kiriku lugejad on näinud kunstniku õpilaste töid ajalehe jutluseküljel. Tema isikunäitusi on olnud aga nii Võru kui ka Tartu raamatukogudes.
Linngi on vaimustav
Seisime nädala eest Liive Koppeliga Tartu linnaraamatukogu fuajees. «Vaadake neid katuseid,» ütleb äkki kunstnik. Pöörame pilgud aknast välja. Vaateväljas on Tartu vanalinna punased katused, taamal raekoja torn ja sinimustvalge lipp Tähetornis. Päris omamoodi linnamaastik. «Olen teinud siit mitu fotot ja üritanud maalida,» räägib Liive Koppel vaimustusega. «Minu järgmistel maalidel näeb arvatavasti just neid katuseid ja torne,» möönab kunstnik.
Lea Jürgenstein