Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Maailma kirikulaulu uurijad Tartus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

7.-14. augustini võõrustab Tartu linn hümnolooge, kes kogunevad Rahvusvahelise Hümnoloogiaühingu (IAH) 23. kongressile. Esimest korda ühingu ligi poolesaja aastases ajaloos toimub kohtumine Baltikumis.

Pealkirjaks on seekord «Manchmal kennen wir Gottes Willen. Das Kirchenlied in der pluralistischen Gesellschafts Europas» (Mõnikord tunneme Jumala tahet. Kirikulaul Euroopa pluralistlikes ühiskondades – toim.).

Kongressi Eesti-poolse korraldaja dr Toomas Siitani sõnul ei tahetud valida liiga ajaloolist teemat, pigem märku anda tänapäevasusest. «IAH tuleb küll tundmatusse kohta, kuid et piirkondlik ja rahvuslik aspekt on läbi arutatud kõigil 1990ndatel toimunud kongressidel, jäädi tänapäevase teema juurde,» selgitas ta.

Kirikulauluga tegeleb mitu teadusala

«Meie seisukohalt oli oluline äratada huvi erinevates humanitaarvaldkondades,» jätkas Siitan, «sest hümnoloogia on interdistsiplinaarne teadus.»

Eestis on lauluraamatu teemale Siitani sõnul praegu kahetsusväärselt vähe tähelepanu pööratud. Kongressil räägib dr Siitan hümnoloogia kohalikust tasandist, Eesti-poolsetest kõnelejatest võib nimetada veel Mihhail Lotmani ning Anu Kõlarit ja Kadri Hunti.

Viimaste ühisettekandel, kus akadeemiline materjal seguneb praktilisega, on kavas kogu seltskond laulma panna. «Cyrillus Kreek on meie poolelt oluline märksõna,» vihjas Siitan. Lisaks käsitletakse kongressil kirikulaulu seost kunstmuusika, meedia, poliitika ja tänapäeva maailmaga.

Hommikud algavad liturgilise tantsuga. Konverentsi raames toimub luterlik jumalateenistus Jaani kirikus ja missa katoliku kirikus. H. Treffneri gümnaasiumis, kus konverents toimub, on näitusena üleval kõikide uute Euroopa Liidu maade lauluraamatud.

Kui kongress on vaid eelregistreerunutele, siis jumalateenistused ja Peetri kirikus neljapäeva õhtul toimuv koraalipüha on avatud kõigile (vt lk 7).

Hümnoloogia

on kirikulaule kõige erinevamates aspektides käsitlev õpetus, mis ühendab mitmeid valdkondi (teoloogia, keele- ja kirjandusteadus, muusikateadus) ning seob kirikulaulu praktikale pühendunud inimesi erinevatest konfessioonidest. Rahvusvaheline Hümnoloogiaühing (IAH – Internationale Arbeitsgemeinschaft für Hymnologie) on rajatud 1959. aastal ühe väljapaistvaima kirikulaulu-uurija Konrad Amelni poolt.

Algselt oli see teadlaste rühmitus, kes pühendas end peamiselt kirikulaulu ajaloole, peatselt muutusid aga sama tähtsaks selle valdkonna aktuaalsed teemad. IAH-l on praegu üle 300 liikme 32 maalt, lisaks 15 kollektiivliiget, nende hulgas 2001. a loodud Eesti Hümnoloogiaselts. Kõige arvukamalt on esindatud Kesk- ja Põhja-Euroopa, eriti Saksamaa ja Skandinaavia, liikmeid on aga koguni Lõuna-Aafrika Vabariigist (4), Jaapanist (3), Taivanist (1) ja Tansaaniast (1). Ühingus suheldakse saksa ja inglise keeles. 

Kristel Neitsov
Kristel Neitsov