Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Liidukantsler Angela Merkel käis Tallinna toomkirikus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Meenutades Saksa luterliku kiriku üle poole sajandi kestnud abi EELK-le, selgitas Tallinna Toomkoguduse juhatuse aseesimees Jüri Ehasalu liidukantsler Angela Merkelile (ees keskel), et see andis võimaluse õppida teoloogiat Saksamaal ka Kuno Pajulale. Pildil koos Urmas Viil­ma (paremalt), Taavi Rõivase, Jüri Kuuskemaa (varjus), Juhan Kreemi ja Indrek Treufeldtiga. Scanpix

Vaimuliku perest võrsunud Saksamaa liidukantsler Angela Merkel huvitus vestluses Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus eestlaste religioossusest ning noorte osakaalust kirikus.

Angela Merkeli 24.–25. augustini kestnud visiit Eestisse toimus pikema reisi raames, mille eesmärgiks oli ette valmistada Euroopa Liidu tippkohtumist Bratislavas. Enne tippkohtumist soovitakse arutada Euroopa tulevikku kõigi liikmesriikidega.
Liidukantsler andis Tallinnas Stenbocki majas pressikonverentsi, kus võeti kõneks Euroopa Liidu ja eraldi Balti riikide julgeolek, samuti räägiti pagulaskriisist ning kantsler nimetas, et Euroopa Liidule tuleb pärast Brexitit uus suund anda. Kahepäevase visiidi jooksul külastas Merkel veel NATO küberkaitsekeskust, mille asutajaliige Saksamaa on. Keskuses võttis riigijuhi vastu Eesti kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras.
Visiidi teisel päeval pidas Angela Merkel kõne, kus käsitles Saksamaa ja Eesti rolli Euroopa tuleviku kujundajana. Ta ütles, et Saksamaa vaatab suure huviga seda, mida Eestis on saavutatud e-valdkonnas. Kohtumisel president Toomas Hendrik Ilvesega oli peateemaks Euroopa Liidu tulevik.
Kahepäevase visiidi programmi mahtus ka kultuurilooline lühiekskursioon vana hansalinna tänavail Stenbo­cki majast Tallinna Piiskoplikku Toomkirikusse. Katedraalis ütlesid liidukantslerile tere tulemast peapiiskop Urmas Viil­ma, koguduse õpetaja Arho Tuhkru, koguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt ja aseesimees Jüri Ehasalu. Külalist ja tema kaaskonda saatis peaminister Taavi Rõivas, selgitusi jagas kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa.
Spetsiaalselt selle visiidi tarbeks oli toodud toomkirikusse linnaarhiivist kolm Martin Lu­theri 1530ndatel Tallinna raele kirjutatud originaalkirja, mille sisuks on luterlike jutlustajate lähetamine Tallinna. Neid rariteete tutvustas ajaloolane Juhan Kreem linnaarhiivist. Luterlikus maailmas tähistatakse järgmisel aastal reformatsiooni 500. aastapäeva.
Peapiiskop Viilma rääkis kõrgele külalisele Eesti kirikuelust ja teoloogide ettevalmistamisest. Kantsler Merkel ja peaminister Rõivas said kiire ajalooekskursi ja ülevaate kirikus paiknevaist rüütelkonna mälestusvappidest. Indrek Treufeldt täiendas peapiiskoppi, mainides eraldi ka Tallinna Toomkooli tegemisi.
Rõõmsa üllatusena kuulis pastoriperest sirgunud riigijuht Jüri Ehasalult, et peapiiskop Kuno Pajulal (1924–2012) oli võimalus õppida pärast sõda aastatel 1960–1961 Saksamaal. Peapiiskop Urmas Viilma hindas visiidi käigus kõneks olnud vestlusest Eesti kirikuelu kohta eriliselt seda, et kõneluse juures oli peaminister Taavi Rõivas, kes sai kiriku kohta teada ehk nii mõndagi uut.
Lähemalt peapiiskopi tähelepanekuid visiidist loe 3. lk.
Eesti Kirik

Angela Merkel
Sündinud 17. juulil 1954 Hamburgis.
On Saksamaa poliitik, alates 2005. aastast Saksamaa Liitvabariigi liidukantsler.
Tema isa Horst Kasner oli luterlik pastor, ema Herlind inglise ja ladina filoloog.
Õppis Leipzigi ülikoolis füüsikat, 1987. aastast töötas Saksa DV Teaduste Akadeemia füüsikalise keemia instituudis.
Poliitikasse siirdus 1989. a, kuulub Kristlik-Demokraatlikku Liitu.