Leidmaks oma usku, mis teeb elu elamisväärseks
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 31. jaanuar 2018 Nr 5 /
Tallinnas Vabaduse väljaku galeriis on skulptor Mati Karmini näitus „Uskusid“, mis autori sisekaemustest inspireeritud taieste mõjul innustab külastajaid eksistentsialistlike küsimuste üle mõtisklema.
„Ma ei ole kõige optimistlikum, vähemalt mitte rõõmus,“ tunnistab Karmin Eesti elule hinnangut andes, lisades, et paljuski võib selle põhjuseks tuua nõukogude perioodist ladestunud suhtumist „mõisa köis, las lohiseb“.
Üle 30 aasta Eesti kunstimaastikule oma taieste näol maamärke püstitanud skulptor on irooniline: „Kerge on elada, kui puudub küsimus vastutusest oma mõtete ja tegude tagajärgede eest. Tore on pidada ennast kõige targemaks, ilusamaks, edukamaks. Tajumata lõpmatut ruumi ja aega meie tühisuse ja piiratuse ümber. Innustuda ainsast arusaadavast eesmärgist: olla edukas ja saada kiiresti väga rikkaks. Ometi lahkume me kõik siit ilmast vaid ühtede riietega …“
Vabaduse galeriis eksponeeritav näitus ei koorma külastajat taieste paljususega, küll aga paneb iga teos vaataja küsima oma sügavama tähenduse järele. Paljude avalikku ruumi rikastavate monumentide (nt Tartus Jaan Tõnissoni ja Juri Lotmani ning Tallinnas Marie Underi mälestusmärk, Toris püha Jüri ratsamonument ja Vastseliinas metsavendade memoriaal) autorina tuntud kujur demonstreerib, et valdab suurepäraselt installatsiooni kui kunstiliiki, mis läbi sümbolikeele ning ruumilise kompositooni puudutab olulisi küsimusi.
Oma autoritööde seas esitleb Karmin tundmatu autori freskot „Kolmainu“ varemetes seisvast õigeusu kirikust (foto Tõnis Tooming), mis on valitud ka näituse plakatile ning kannab ühise nimetaja rolli esitletud tööde keskel. Punase lõimena on „Uskusid“ läbimas Piibli stseenid, tulles eriti esile taieste „Kolgata“, „Kohus“, „Vennaskond“ puhul.
Näitusel kulgemiseks piisava aja võtnu jõuab mõnegi küsimusega vastuseni ning loobub uskumast väidet eesti inimese usuleigusest.
Liina Raudvassar