Leeriõpe toimub ka eriolukorra ajal
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 22. aprill 2020 Nr 17 /
Eriolukorra avalike kogunemiste keeld on kogudused pannud otsima virtuaalseid võimalusi, kuidas oma elu korraldada. Eesti Kirik uuris, millised lahendused on leitud leeriõppele.
Virtuaalset leeriõpet on kasutatud ka varem, näiteks kui kogudusega liituda soovija elab välismaal või riigi teises piirkonnas. Sellist õpet on Skype’i vahendusel andnud Stockholmi eesti koguduse õpetaja Tiit Pädam ning politsei- ja piirivalveameti kaplan Tuuli Raamat. Sarnaseid kogemusi on ka Puhja koguduse õpetajal Tiit Kuusemaal, kes on saatnud salvestatud audiofaile leeritundidega õppuritele meili teel.
Paratamatult seisid kogudused, kus leerikursus oli eriolukorra väljakuulutamise ajal pooleli, valiku ees, kuidas edasi minna. Tartu Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming lõpetas veebruaris alanud kursuse meili teel, saates leerilastele materjale, mida iseseisvalt läbi töötada.
Rakvere, Saku ja Tartu Pauluse koguduse leerigrupid liikusid aga e-keskkonda. „Eriolukorra algusest olen teinud kõik tunnid Youtube’i kanali vahendusel. Iga tunni kohta saadan küsimused, millele 33 leerilast meili teel vastavad, ja vastustele annan isiklikult tagasisidet. Töö on tavapärasest aeganõudvam,“ jagab Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhamets.
Käsmu, Narva ja Haljala koguduste õpetaja Urmas Karileet leiab, et parim lahendus pooleli olevale kursusele on suunata leerilapsed järelkuulama Tartu Pereraadio salvestatud saatesarja „Leeritund“, kus kõnelevad peapiiskop Urmas Viilma ja praost Jaan Tammsalu. Seda võimalust pakutakse ka Tallinna Jaani koguduse koduõppe leerikoolis.
„Lisaks audio-leeritundidele palume läbi lugeda Toomas Pauli leeriõpiku „Maise matka poolel teel“ ja Martin Lutheri „Väikese katekismuse“. Ootame üht mõtisklust ja meieisapalve ning apostliku usutunnistuse päheõppimist. Kui eriolukord lõpeb, kohtume kursuslastega,“ kõneleb Jaan Tammsalu koguduse valikutest.
Hageris alustas e-leerikool eriolukorra ajal ja kui õpetaja Jüri Vallsalu oli alguses veidi kõhevil, kuidas see käivitub, siis praegu on kuue esmalt liitunu asemel õppimas juba 11 leerilast.
Tehnilistest lahendustest kasutatakse e-leeritundide edastamiseks kõige enam Skype’i, Zoomi ja Youtube’i, aga ka Microsoft Teamsi ja Gotomeetingut. Uus olukord on pakkunud väljakutseid ja päris kindlasti kasvatanud koguduste digipädevust.
Kätlin Liimets