Lea Mäeväli – kirikumuusik ja suure pere ema
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudised / Number: 28. november 2018 Nr 48 /
Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus oli laupäeval, 10. novembril rahvarohke kontsertpalvus – teenekat kirikumuusikut Lea Mäevälja olid tema juubelil tulnud õnnitlema sõbrad, sugulased ja pereliikmed.
Lea (neiuna Salumäe) Mäeväli on sündinud Kuusalu kirikuõpetaja Eduard ja Johanna Salumäe seitsmelapselise pere viienda lapsena 6. novembril 1948. aastal. Peres, kust on sirgunud palju kirikutöö tegijaid, mängisid kõik pilli ja laulsid. Laulu- ja pillimängurõõm ei ole Salumäe järglasteski kadunud, kui kokku saadakse, siis koos ka musitseeritakse.
Algteadmised muusikast sai Lea isalt, edasi tulid klaveritunnid Marje Singi juures. „Isa tõi mind iga nädal Kuusalust Tallinna klaveritundi!“ Usuteaduse instituudi muusikaosakonnas õppis aastatel 1963–1972. Tema õpetajad olid Hugo Lepnurm, Johannes Kappel, Vilgo Linask, Mare Orgse, Senta Tooming, Hella Tedder ja Emilie Karjus. „Mul on nii head mälestused Senta Toomingast ja Emilie Karjusest, kes on tohutu palju kirikumuusika heaks tööd teinud.“
Eriti on meelde jäänud ka väga hea klaveriõpetaja Mare Ots (Orgse), kes on olnud ka Lea pojatütre Johanna klaveriõpetaja. „Ma tundsin nüüd oma lapselapse kätelt ära, et see oli täpselt Mare käekiri, selle üle on mul hea meel.“
Noodikirjutaja töö
1968. aastast oli Lea juba toomkirikus orelit mängimas, hiljem oli samas ka koorijuht. Mänginud on ta paljudes kirikutes, kuid esimene kord Valga Jaani kirikus on jäänud igaveseks meelde.
1969. aasta 1. jaanuarist asus ta tööle EELK konsistooriumi. „Mind võttis tööle peapiiskop Alfred Tooming, olin alguses noodikirjutaja. Siis ei olnud ju paljundamise võimalust ja kõik noodid tuli käsitsi ümber kirjutada, kuigi hiljem sai juba ka paljundada, mis oli aga suur ja tahmane töö. Konsistooriumis oli sõbralik ja austav suhtumine töötajate vahel.“ Konsistooriumis töötas Lea vahepealse pausi järel kuni krooni tulekuni.
Ta tegeles palju kirikumuusika repertuaari ajakohastamisega ja publitseerimisega, mis tol ajal oli üsna keerukas. Samal ajal oli ta Tallinna toomkiriku organist-koorijuht. Mitu aastat juhatas Tallinna Jaani kiriku mees- ja naiskoori. Pikka aega töötas ta ka Kuusalu koguduse organisti-koorijuhina, hiljem Harju-Jaani ja Tallinna Soome koguduses.
Pilli mängivad kõik
Leal on neli last: Eva-Liisa, Toomas, Mai-Liis ja Markus, ning 13 lapselast. Eva-Liisa ja Mai-Liis on kooliõpetajad, Toomas orelimeister ja Markus IT-mees. Kõik lapsed on muusikalise haridusega ja lapselapsedki õpivad hoolega muusikat. Vanaema Lea päevad on tihedalt oma suure perega seotud. „Ma olen mõnikord nagu kiirabi-vanaema. Kui hommikul enne kaheksat helistatakse, siis on teada, et tuleb minna lapsi hoidma.“
Kontsertpalvusel esinesid laulu ja pillimänguga Lea ja tema õdede-vendade pereliikmed ehk Salumäe perekoor, mis perekondlikel tähtpäevadel ikka üles astub.
Laulsid Salumäe perekoor Anne-Mai Salumäe ja Eva-Tiina Põlluste juhtimisel, lastekoor ja Paenurme pereansambel. Mängis instrumentaalansambel Diana Mäevälja juhtimisel. Orelit ja klaverit mängis Ene Salumäe. Sõnaga teenis kaitseväe kaplan Peeter Paenurm.
Tiiu Pikkur
Pildigalerii: