Kultuuripühamus kõlas pidupäeval eesti keel
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudised / Number: 3. märts 2021 Nr 9 /
Pühapäeval, 21. veebruaril tähistati Peterburis kolme tähtpäeva: Peterburi Jaani kiriku 160. ja kirikuhoone taaspühitsemise 10. aastapäeva ning Eesti Vabariigi 103. aastapäeva.
Neid eesti juurtega inimesi, kes 10 aastat tagasi kiriku suurejoonelisest taaspühitsemistalitusest Piiteris osa said, jõudis Dekabristide tänavale rajatud punastest tellistest uusromaani stiilis pühakotta ka möödunud pühapäeval üksjagu. Aga mitmed siinse eesti koguduse raudvarasse kuuluvad eakad inimesed otsustasid siiski koroonaepideemia hirmus koju jääda ning said pidulikku jumalateenistust jälgida otsepildis Peterburi Jaani kiriku kontserdisaali juhi Jüri Leiteni korraldatud videoülekande vahendusel (https://e-kirik.eelk.ee/2021/eestlaste-vabadustahet-sumboliseeriv-peterburi-jaani-kirik-tahistas-160-aastapaeva/).
Tere tulemast osadusse
Kolme tähtpäeva tähistamisele keskenduval jumalateenistusel teenisid piiskop Tiit Salumäe Eestist ja Ingeri kiriku piiskop Ivan Laptev. Koguduse laulukoori esituses aitasid päevakohast meeleolu luua igale eestlasele märgilise tähendusega laulud „Hoia, Jumal, Eestit“ ja „Ma tahaksin kodus olla“.
Piiskop Salumäe ütles inimestele siin- ja sealpool ekraani tere tulemast osadusse kirikus, mis on kümmekond aastat võinud taas eestluse hoidjana ning ligimese teenijana tegutseda. Kirikus, mis oma rikkaliku kontserttegevusega on kujunenud tõeliseks kultuuripühamuks.
Ta lõpetas oma kõne palvega, et raske epideemia mööduks, aga me kõik suudaks sellest midagi õppida: „Õppida armastama. Õppida hoolitsema üksteise eest. Õppida seda, et elu ei seisa üksnes suurtes ja avalikes pidustustes, vaid elu on ka vaikuses ja oma koduringis.“
Piiskop Salumäe õnnistas kiriku 160. aastapäevaks eeskoja seinale kinnitatud mälestustahvli ja andis üle EELK koostöömedali Peterburi Teataja toimetuse liikmele Veronika Mahtinale. Tänades Venemaal ainsa eestikeelse perioodilise väljaande toimetamise eest nimetas ta, et selle tegevuse hingeks on aastatel 1992–2002 Peterburis Eesti konsulina töötanud diplomaat Jüri Trei.
Pidupäeva jäi lõpetama Venemaa vanamuusikaansambel.
Kolmel sambal
Eesti Kirikule antud usutluses tunnistas piiskop Salumäe, et tema jõudmine aastapäevapidustustele Peterburis on suur ime: „Algne plaan minna tähistama detsembris osutus võimatuks ja väga pingeliste läbirääkimiste ning mitmete instantside koosabil sai võimalikuks minna nüüd, mil üldiselt on piirid ju kinni.“ Ta selgitab, et sai piiskop Laptevilt personaalse põhjendusega kutse, mis oli aluseks erakorralisele viisale. Eesti suursaatkond Moskvas pöördus selle saamiseks taotlusega Vene välisministeeriumi poole ning Eesti peakonsul Peterburis Carl Eric Laantee Reintamm korraldas piiskopile edasi-tagasi transpordi, sest tavapärast bussiliiklust Eesti ja Venemaa vahel ei toimu.
Salumäe sõnul püsib Jaani kirik kolmel sambal: EELK-l; Ingeri kirikul, mille koosseisu Jaani kogudus praegu kuulub, ja Eesti Kontserdil, mis Eesti riigi esindajana hoonet haldab ja siin rikkaliku kontserdikavaga elavat kultuurielu korraldab. Küsimusele, kuidas sambad kannavad, vastab piiskop: „Ütleksin, et suurepäraselt. Justkui tajudes, et koostöös peitub jõud koguduse ning kultuuritempli funktsioonis kiriku säilimiseks. Eesti kiriku osa on hetkel kõige nõrgem, sest meie vaimulikud ei saa Eestist teenimas käia, aga kohe kui piirid avanevad, jätkame regulaarseid visiite. Tema sõnul on väga oluline, et „kirikus hoitaks eesti joont ja kõlaks eesti keel“.
Valimised õnnestusid
Pidupäeva mahtusid ka koguduse juhtorganite valimised. „Ettevalmistustöö tegi Ingeri kirik, koostades nimekirja 34 valimisõiguslikust koguduseliikmest. On arusaadav, et nad kõik ei saanud valimispäeval kirikusse tulla. Paljude meelest on positiivses mõttes isegi üllatav, et 15 inimest tuli ja hääletas. Valimised möödusid hästi asjalikus ning kõigiti vaoshoitud meeleolus. Iga kandideerija sai sõna enda ning oma plaanide tutvustamiseks. Nad said rääkida oma mõtetest, kuidas sealset eesti kogukonda koos hoida ja praktilist igapäevaelu korraldada,“ kirjeldab piiskop Salumäe, väljendades kindlat lootust, et uus nõukogu koosseisus Anastasia Tšernjajeva, Tatjana Sigatševa, Tatjana Borisova ja Andrei Ignatov kannab talle pandud lootusi.
Liina Raudvassar