Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kullamaad külastas endise õpetaja Arvid Brasche tütar

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Oma lapsepõlvemaale Kullamaale tegi viiepäevase külaskäigu aastatel 1902–1931 Kullamaa kogudust teeninud õpetaja Arvid Leopold Brasche tütar, 92aastane Lia Brasche koos tütre Sheena Hopwoodiga.

Lia Brasche lahkus koos perega Kullamaalt Saksamaale 10aastase tüdrukuna ja elab nüüd Suurbritannias Walesis. Ta külastas oma õdede-vendade haudu, kunagist pastoraati ja ümbruskonna vaatamisväärsusi.
Vanaproua on erksa vaimuga, kuid pikemad käigud tuleb teha ratastoolis. Ta võttis osa 9. juunil toimunud Heliseva Kullamaa pidustustest, kohtus vallavanemaga ja huvilistega Kullamaa raamatukogus. Talle kingiti raamat «Kullamaa mälestused», kus tema isastki mitmed pildid leerilastega 20. sajandi algupoolel. Peol mängis ansambel iiri muusikat, mille peale vanaproua üsna elavaks muutus ja jalaga takti lõi, öeldes selle olevat väga sarnase koduse Walesi rahvamuusikaga.
10. juunil oli ta teenistusel Kullamaa kirikus ja käis ka armulaual. Lugemised ja evangeeliumi tõlkis saksa keelde Kati Läll. Vanaproua mälu on laitmatu, vanas pastoraadis näitas ta üksikasjalikult, kus olid pereliikmete magamistoad, kontor ja muud ruumid. Eesti keel oli siiski ununenud peale kahe sõna, mida nad talulastelt kuulsid ja mida vanatädi, kes oli ka nende hoidja, kohe käskis ära unustada: «kuradi saksad» ilmselt keelu pärast igavesti meelde jäigi.
Tal olid meeles ka kama ja vürtsikilud, neidki sai ta kaasa. Ametivenna järeltulijaid oli tulnud tervitama ka eelmine Kullamaa õpetaja Ants Leedjärv koos abikaasa Tooniga.
Lembitu Tarang
Kullamaa kogudusest