Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kuldrist õpetaja Jaan Tammsalule

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Õpetaja Jaan Tammsalu sai peapiiskop Urmas Viilmalt kuldristi selle eluaegse kandmise õigusega. Tiiu Pikkur

Pühapäeva, 29. jaanuari jumalateenistusel Tallinna Jaani kirikus riputas peapiiskop Urmas Viilma koguduse õpetajale praost Jaan Tammsalule kaela kuldristi. Päev varem täitus Jaan Tammsalul 30 aastat diakoni ordinatsioonist.  

Jumalateenistusel teenisid peapiiskop Urmas Viilma, õpetajad Jaan Tammsalu (jutlus), Toomas Paul, Arne Hiob, Eve Kruus ja diakon Annely Neame. Musitseeris hiljuti aasta muusikuks nimetatud helilooja ja kitarrist Robert Jürjendal. Tervitusega astus üles Tallinna abilinnapea linnapea ülesannetes Taavi Aas.
Konsistoorium otsustas oma 10. jaanuari koosolekul EELK kirikuseadustiku § 398, EELK kuldristi statuudi ja Tallinna Jaani koguduse taotluse alusel anda Jaan Tammsalule EELK kuldristi kandmise õiguse. Selline kõrge tunnustus antakse ustavuse märgina vaimulikule, kes vähemalt 25 aastat on vaimuliku ametit laitmatult pidanud ning oma töö ja eluga edendanud EELK ülesehitamist, ütleb seadus.

Ajalooline rist
Kuldrist, mille peapiiskop Viilma õpetaja Tammsalule andis, on pika ajalooga. Selle kinkis Tallinna Jaani kogudus oma õpetajale Bruno Hasselblattile 1927. aastal koguduse 15aastase ustava teenimise eest. 1939. aastal emigreerus Hasselblatt Saksamaale ja jätkas seal tööd kirikuõpetajana.
2009. aastal kinkis tema vanem poeg, vaimulik Theo Hasselblatt oma isa palvel selle kuldristi Tallinna Jaani kogudusele, lootuses, et see antakse kord ühele Jaani koguduse tublile vaimulikule.

Koguduselt tänumeeles
Kuldristi kandmise õigust Jaan Tammsalule soovis koguduse juhatus seoses tema ennastsalgava õpetajatööga ja eestvedava tegevusega Jaani koguduses alates 2004. a. „Tema iga koguduseliikmeni jõudev hingesoojus ja inimlik tähelepanu on kasvatanud meie kogudust nii noorte kui vanemate inimestega,“ seisab taotluses. „Oma mõtiskluste ja aruteludega evangeeliumi levitamisel on ta kogunud suurt tunnustust kirikule ka erinevates meediakanalites. Jaan Tammsalu on arendanud Jumala teenimise vorme meie kirikus (hardushetked kolmapäeviti, armulauaga palvused neljapäeviti, Tooma palvus, kirikukontserdid – muusikaelu lisaks sõnale) ning seeläbi kasvatanud kiriku külastatavust ja teenistustest osavõttu.“
Õpetaja Tammsalu on teeninud kogudusi Saaremaal, Viljandis, Edinburghis ja Torontos ning alates 2004. aastast Tallinnas, olnud Viljandi praost, aastaid Tallinna praost. Teeninud mitmetes üldkiriklikes ametites, on paljude raamatute autor.
Tiiu Pikkur

Loe ka intervjuud http://www.eestikirik.ee/jaan-tammsalu-vaimuliku-tooriistad-on-armastus-ja-tanulikkus/