Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kristliku maailma kõige tuntum naine

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number:  /

tiit
Haapsalu koguduse õpetaja piiskop Tiit Salumäe näituse avamisel. Endel Apsalon

Niguliste muuseumis avati väljapanek „Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna“.

Näitus räägib loo kristliku maailma kõige tuntuma naise elust, esitades seda läbi kesk- ja varauusaegsete kunstiteoste. Vaatajate ees on haruldased 13.–17. sajandist pärinevad altariretaablid, maalid, skulptuurid ja esemed Eesti ja Läti kogudest.
Kõik need teosed on pärit keskaegse Liivimaa (nüüdse Eesti ja Läti) pühakodadest ja nende elulugu on tihedalt seotud siinse ajalooga.
Teekond läbi neitsi Maarja loo kulgeb teoste kaudu, millel on oma elukäik ja rännak ajas. Näitus vaatleb ka neitsi Maarja tähenduse muutumist pärast reformatsiooni. Näitusel on skulptuur neitsi Maarja ja Kristus-lapsega (1270. aastad) Kaarma kirikust ja neitsi Maarjat lapsevoodis kujutav skulptuur (14. sajandi teine pool) Vormsilt. Viimane on ikonograafiline haruldus kogu Euroopa kontekstis.
Esmakordselt on Eesti näitusel Ruhnu kirikus asunud kaks 14. sajandi algusest pärinevat skulptuuri Läti Ajaloomuuseumist. Samast kogust tuleb näitusele liivakivist leinava neitsi Maarja kuju (umbes a 1400). Harulduste reas on ka 13.–14. sajandi käsikiri joonistusega neitsi Maarja sugupuust Tallinna Linnaarhiivist.
Väljapaneku osaks on ka Niguliste muuseumi püsiekspositsioonis olevad teosed. Nagu ka juba nimetatud Kaarma ja Vormsi kirikust, aga ka Haapsalu Püha Johannese, Tallinna Rootsi-Mihkli ning Tartu Ülikooli-Jaani kirikust.
Näituse kuraator on Merike Kurisoo, kujundaja Liis Lindvere. Näitusega kaasnevad haridusprogrammid ja näituseraamat peredele.
Eesti Kirik