Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kriisa orel sai pühitsuse

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kiriku «raskekahurvägi» ehk emeriitpeapiiskop Kuno Pajula (vasakult), piiskop Einar Soone ja peapiiskop Andres Põder uut orelit pühitsemas. Merje TalvikReedel, 27. augustil sai valmis Pärnu Eliisabeti kiriku uus orel, mis on suurim Eesti orelimeistri töö pärast Teist maailmasõda.
Pillide kuningale andsid pühitsuse kõik kolm EELK piiskoppi: emeriitpeapiiskop Kuno Pajula, piiskop Einar Soone ja endine Pärnu Eliisabeti koguduse pikaaegne õpetaja peapiiskop Andres Põder.
«Aastasadade jooksul on saanud orel kiriku pilliks ning tänapäeval ei kujuta ilma selle võimsa muusikariistata kirikut ettegi. Kriisa oreliehitajate koolkond on Eesti muusikalukku jätnud sügava jälje ja märkimisväärse tähise, äsjavalminud Pärnu kiriku orel on seejuures vast üks Kriisade võimsamaid töid,» tunnustas piiskop Soone orelimeister Hardo Kriisa tööd.
«Eriline tänu kuulub koguduse peaorganistile Jaanus Torrimile, kes nii mõnelegi liiga optimistlikuna tundunud idee tänaseks teoks teinud. Kogudus vajab mitmekülgseid inimesi, kel on võime näha kaugemale kui üks päev või üks elu. Selliste isikute toel ehitatakse inimväärset kogukonda, et oleks paremini võimalik tundma õppida Looja suurust,» tänas Soone.
Pärnu Eliisabeti koguduse tänu avaldas ka õpetaja Enn Auksmann, andes Jaanus Torrimile üle koguduse teenetemärgi.
Mõistagi sai avamistseremoonial kuulda suurejoonelist kontserti kahel orelil Eesti parimate kirikumuusikute esituses. Spetsiaalselt oreli avamise tarvis kirjutas helilooja Mart Siimer teose «Te Deum», mille kandsid ette Eliisabeti kiriku segakoor ja tütarlastekoor Elise, Pärnu segakoor Endla, Kuressaare koguduse segakoor Sauer ja Tallinna Kaar­li koguduse kontsertkoor. Esinesid organistid Piret Aidulo ja Mart Siimer, solist Jaanus Torrim (bariton) ning Allar Kaasiku keelpillikvartett. Dirigeeris Mikk Üleoja.
Estonia seltsi segakoor esitas Heli Jürgensoni juhatusel Cesar Francki teose «Psalm 150».
Merje Talvik

Oreli sünniloost loe pikemalt siit .