Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kõpu kiriku torni pööningusaal pakub uudistamist

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Maalinäitus Kõpu kiriku pööningul.Kõpu koguduse arhiiv

Paaril suvekuul sai Kõpu Peetri kiriku pööningusaalis vaadata naivistliku kunstniku Kaido Rätsepa maalide näitust «Elu ja ülirohkesti!».

Ettevõtmine sai teoks tänu heale koostööle Kondase Keskusega Viljandis.
Eelmisel aastal valminud pööningusaal Kõpu kirikus pakub uusi võimalusi kiriku kasutamisel – 191-aastase kiriku suurejooneline katusealune on korrastatud näituste, seminaride ja mitmesuguste ürituste tarbeks. Lisaks sellele ootab paikasaamist Peetruse võtmete sein, kuhu on praeguseks kogutud ja annetatud hulk võtmeid kihelkonnast ja kaugemalt, igal oma lugu jutustada ja nõnda sümboolselt seni suletud paiku-teadmisi avada.
Paika on käinud põhjalikult uudistamas TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia rahvusliku ehituse eriala üliõpilased, avatud on see kirikute öö, teeliste kirikute projekti, kihelkonnapäeva, lastelaagrite või näituste raames.
Kõpu pööningusaalis oli 30. juulini avatud naivistliku kunsti näitus, mida aasta alguses võis näha Kondase Keskuses. Näituse avamisel oli kohal kunstnik koos sõpradega kristlikust Lõpe Hea Sõnumi vennaskonnast, koos musitseeriti ja esitati omaloomingut. Vennaskonnas pühenduti sõltuvushaigustest võõrutamisele ja inimväärse elu taastamisele meeste seas.
Varem punkarina tuntud iseõppinud kunstnik Kaido Rätsep pöördus läbi katsumuste kristluse juurde tänu kannatlikele toetajatele. Tänu vennatütrele hakkas ta tasapisi maalima ja nii sündisid pildid elust enesest, peategelaseks sageli lõvi, kes hea ja õiglase kuningana maailma valitseb. Lõvikuninga ja ilmarahva tegemisi võib piltidelt naeru, aga ka tõsise äratundmisega jälgida. Superlõvi ei tee liiga ega söö kedagi ära, vaid päästab nõrku ning on märgiks Jumala armastusest ja ligiolust.
Piibli motiivid on Kaido Rätsepa maalides läbivad, tunneb ta pühakirja ju hästi: vennaskonnas on alustanud õppe ja jutlustamisega, misjonitööga laiemalt. Juba mitmendat aastat osaleb ta evangeelses piiblikoolis Ukrainas. Vennaskonna kroonikaid pidanud Kaido peab ka isiklikke päevikuid, mis on varustatud rikkaliku pildimaterjaliga. Need olid samuti näitusel väljas. Kõiki tema töid ilmestavad lõbusalt tabavad kommentaarid. Järgmine võimalus Kaido Rätsepa töid näha on Tõrva dokumentaalfilmi festivalil augustis.
Septembris plaanitakse pööningusaalis uue õppeaasta tervituseks avada Kõpu koolilaste näitus. Nagu varem, on ka sel aastal kavas laste kunstitunnid kirikus ning külastajate vastuvõtt algaval sügishooajal. Kõpu kiriku pööningusaalist on lühikese ajaga kujunenud positiivselt üllatav paik, kus avaneb uus vaade kirikule ja mis pakub uusi võimalusi kogudusetöö arendamiseks.
Hedi Vilumaa