Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kooli usuõpetus pani aluse minu kristlikule elule

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

«Tere, kallis õpetaja!» nõnda reipalt ja rõõmsalt võtab  allakirjutanu vastu 79aastane Leida Rääk.

Ja jutuajamine kulges mõnusalt ning kaua. Külaline ei pääsenud ilma heast-paremast, mida memme käed ise valmistanud, kuhugi. Ning olgugi, et tervis pole Leida-tädil enam endine, tunneb ta ikka huvi koguduse ja selle vaimuliku käekäigu vastu. Kirikusse on nüüd küll raske pääseda, aga jõuluajal tahaks siiski jõuda.

Tee kirikusse leidis Leida ema toel juba algkooli päevil. Siis hakkas ta ka Piiblit lugema ja teeb seda vaatamata kõigele iga päev. Anna kogudusele on ta oluline kui kauaaegne kirikuteenija ja laekur.

Enda meenutuse kohaselt on ta Anna koguduses kirikutööd teinud kaks aastakümmet. Seda alates kuulsa eelkäija kirikuteenija-kalmistuvaht Julius Trammi surmast 1980. aastal. Leida on töötanud nii kirikuteenijana kui ka laekurina. Laekuriametis toetus ta kaheteistkümne aasta pikkusele kogemusele vanemkassapidajana. Hiljem tuli Leidale appi ka abikaasa Arno. Nii töötasid nad Anna koguduse heaks ühtse meeskonnana kuni 2005. aastani. Kirikuteenija ameti juurde kuulus kalmistuvahi töö. Selle eest tasus külanõukogu. Kirikutöö oli vabatahtlik.

Leida meenutab, et töö kiriku ja kalmistu juures pakkus talle rõõmu. «Surnuaial olin nagu teises maailmas. Seal oli hea olla. Inimestega, kes seal käisid oma lahkunute haudu korrastamas, sain hästi läbi. Keegi ei nurisenud.» Rõõmu tundis ta ka laekurina koguduseliikmeid külastades eesmärgiga koguda liikmeannetusi. Anna koguduse liikmed toetasid oma kogudust meeleldi. Paljud vanainimesed olid rõõmsad, kui Leida taas tuli.

Leida elab endiselt kaasa kirikuelule ja tunneb muret nii koguduse kui ka meie rahva käekäigu pärast. Teda kurvastab, et noored ei suuda enam kihelkonda pidama jääda. Noored ja lapsed ongi tema südamel. Oma elukogemuse põhjal leiab ta, et igal lapsel ja noorel on hädavajalik osa saada usuõpetusest. «Usuõpetus õpetab inimese heaks,» selline on tema sõnum. Just kooli usuõpetus pannud aluse tema kristlikule elule.

See elu on osutunud väga paljudele inimestele õnnistuseks. Seepärast on kirikuvalitsus teda pidanud oma aukirja vääriliseks. Sellised inimesed on otsekui Jumala saadikud.

Jaanus Klaas