Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kõnetav postkaart

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Juhuslikult postkaartide väljapanekut vaadates jäi silma üks kaart salmiga «Anna endast parim / sellega mis sul on / ja seal kus sa oled!»

ImageEsmapilgul pole midagi erilist: vaid rõõmsameelsetes värvides naivistlik maal, kus väike poiss püüab päikeseloojangul järvest kala. Postkaardi 150aastase ajaloo jooksul on neid olnud tõesti lõpututes variantides.
Ent ma räägin pisut juurde.
See on see katuseparandaja lugu, mida olen kuulnud ühe meie juhtivvaimuliku, vist Joel Luhametsa suu läbi. Üks mees seisab all maa peal ja hõikab katuseparandajale: «Mis sa nii kaua nokitsed seal üleval? Tee kuidagi ära ja roni alla! Kes seda ikka näeb, kuidas seal tehtud on!» «Aga Tema ju näeb,» kostab katusemeister vastu.
Mõnikord näidatakse «Aktuaalses kaameras» lõiku, kus Afganistani talupoeg künnab harkadra ja härjaga kivist põldu ning tema teenistus öeldakse olevat heal juhul 1 USA dollar päevas. Võib siis ette kujutada, kui vaeselt inimesed maailma eri paigus veel tänapäeval elavad. Või näidatakse sama sisuga lõiku Aafrikast. Mind on need kaadrid puudutanud. Kujutlen nende tõmmude inimeste käsi mulda harimas. Ülivaesus – ja selle juurde loen kaardilt salmi «Anna endast parim / sellega mis sul on / ja seal kus sa oled!».
Sügise hakul Võrumaal ringi sõites kohtasin ühte memme, kes istus oma teeveerse majakese ees. Peatusin ja küsisin teed. Vana naine puhastas sibulaid ja seadis neid talveks hoiule. Pilk peatus nendel soonelistel tõmmudel kätel. Võib-olla see sibulate palmitsemine oli tema päeva kõige suurem töö. Ta tegi seda hardumuse ja pühendumusega. «Anna endast parim / sellega mis sul on…»
Elus on tulnud teha palju ehitustöid ja remontida masinaid. Alati on oht, et ehitus ei saa nii hea, kui tahaks, või ei hakka masin tööle. Püüan teha igapäevast tööd nii hästi, kui see vähegi võimalik on. Siis võib pärast endale öelda: kõik on tehtud, mis ma sain teha, ja edasine ei olene enam minust. Igasuguse töö juures peaks kehtima reegel: tuleb teha nõnda HÄSTI, kui see antud oludes vähegi võimalik on. Teisiti pole mõtet üldse teha.
Ühel ammusel hommikul esines raadio hommikupalvuses noor mitteluteri pastor Tartust. Tal oli üks ilus mõtteleid. Ajalehtedes ilmub lehekülgede viisi kuulutusi. 99,999… protsendiga nendest pole ühel väiksel inimesel midagi teha. Aga kusagil on üks trükitud rida, mis on just sinu jaoks, mis sind kõnetab. Mind kõnetas möödunud nädalal see postkaart.
Rannar Susi