Kogukas raamat paikkonna ajaloost

/ autor: Rita Puidet / rubriik: Elu ja Inimesed / ilmunud:  /

M2rjamaa_650Märjamaa Tunatoimkond on sealse vallavalitsuse toel välja andnud mahuka kogumiku Märjamaa ajaloost.

«Koguteos «Märjamaa 650» (fotol) tutvustab lugejale Märjamaad läbi aegade, kaugest minevikust tänapäevani, üht paika kodusest Eestimaast,» kirjutab sissejuhatuses valla aukodanik ja meie vanim tegevkirjanik Harri Jõgisalu (snd 1922, suri 18. sept), kes kuuekümne aasta eest asus Märjamaale elama. Teos on välja antud märkimaks paiga esmamainimise tähtpäeva.
Materjali kogusid ja toimetasid loodusteadlane, Eesti mõisate ühenduse president dr Jaanus Kiili, metsakasvatuse magister, Velise kultuuri ja hariduse seltsi juhatuse esimees Jürgen Kusmin ning valla haridus- ja kultuurinõunik ja ühtlasi Tunatoimkonna juht Tõnu Mesila. Autoritena võiks nimetada ka küberneetikust mõisauurijat Valdo Prausti ja kodu-uurijat Sergei Seelandi, kes kirjutab apostlik-õigeusu kirikust.
Põhjalik ülevaade on Maarja kiriku ja koguduse ajaloost, tegu on teoloog Aet Reinholdi diplomitööga. Huviline saab sellest arvukate piltidega kirjatööst palju teada hoone erinevate detailide, aga ka kogudusi teeninud vaimulike kohta keskajast tänapäevani. Autoreid on aga teisigi.
Algselt kavandati 650-leheküljelist raamatut, millest kolmandiku moodustaksid vanad fotod ja ülejäänu tekstid. Materjali kogunes aga sedavõrd, et plaanis on avaldada teine ja kolmaski raamat, mis kajastaksid külade ajalugu, memuaare, rahvapärimusega seonduvat ja uuemat aega.
Omaette väärtuse annavad raamatule Läänemaa kihelkondade ülevaated ja piirkonna arengusse panustanud inimeste tutvustused. Siit leiab infot kultuuri- ja haridustegelaste, ühiskonna- ja omavalitsustegelaste, aga ka sumomaadleja Anette Buschi kohta.
Rita Puidet