Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Koduleht peaks valmima sel aastal

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number:  /

Paide kiriku renoveeritud orel. Kuido Saarpuu.

Kirikumuusika liit on ostnud ja registreerinud domeeni eestiorelid.ee ning tegeleb aktiivselt orelite andmebaasi loomisega.

Liidu juhatuse esimees Tuuliki Jürjo ütleb, et orelite andmebaasi loomine on kallis ettevõtmine ja kestab mitu aastat. 

Sel aastal plaanitakse kokku saada andmed seitsme maakonna – Harju-, Tartu-, Põlva-, Viljandi-, Võru-, Rapla- ja Valgamaa – orelitest. Järgmisel aastal jätkatakse tööd ülejäänud kaheksas maakonnas. Jutt käib luteri kirikutes olevate kasutuskõlblike orelite kohta. Neid on hinnanguliselt 160–170. Kolmandasse, viimasesse etappi jääksid kõik ülejäänud orelid, mida on paarikümne kanti. Kui pikaks tegelikult protsess võib minna, sõltub projekti rahastusest, ütleb liidu esimees.

Praegu tegeldakse orelipasside, koguduste saadetud andmete ja ka aruandluses sisalduvate faktide sisestamisega, mis kõik tuleb üle kontrollida, et vältida vigu. Suvel seisab ees pildistamine. Jürjo sõnul teeb projekti kalliks just see toiming. Kui praegu on orelipassides üks-kaks pilti, siis tegelikkuses võiks pilte olla viis-kuus, sõnab Jürjo. Tegu on ikkagi suurte orelitega ja pildid võiksid haarata ka detaile. 

Et transpordikulu vähendada, kaasatakse töösse piirkondlikul alusel mitu fotograafi. Oma abi on pildistamisel pakkunud vaimulikud Tiit Kuusemaa ja Toomas Nigola

Räägime ka muusikute elust praeguses olukorras. Tuuliki Jürjo ütleb, et tööpuudust ei ole, muusikud tegelevad heliloominguga, aga muidugi on puudus esinemistest. „Muusikutega on nagu sportlastega – esinemisvorm kaob ära,“ sõnab Jürjo. Siiski ollakse lootusrikkad, et kevad toob leevendust, praegu kavandatakse esinemisi maist oktoobrini. 

Rita Puidet