Kirikus mõeldakse tänutundega vanemale põlvkonnale

Jõululauas oli elav mõttevahetus. Õpetaja Jaak Salumäe jagamas advendiaja mõtteid. Tiiu Pikkur

EELK emeriitvaimulikud abikaasadega, vaimulike lesed ja pensionäridest kirikumuusikud olid sel aastal oodatud oma traditsioonilisele jõulupeole Tallinna Peeteli kirikus.

14. detsembri hommikupoolikul koguneski Peeteli kirikusse neljakümne ringis auväärseid kirikuinimesi. Eks selline iga-aastane kokkusaamine on tore ka selle poolest, et kunagised kolleegid ja sõbrad-tuttavad saavad üle hulga aja taas kokku. Et aga jõulupeo korraldab igal aastal eri kogudus, siis saab ühtlasi tutvuda Tallinna koguduste eluoluga.
Hommikupalvusel kõneles piiskop Einar Soone, teenis koguduse õpetaja Avo Üprus, laulis koguduse kammeransambel Eve Padari juhatusel, orelil mängis Margus Liiv. Piiskop Soone tõi tervitusi peapiiskop Andres Põderilt, kes kahjuks sel ajal haiglas viibis. Kokkutulnud soovisid peapiiskopile kiiret paranemist.
Piiskop Soone kõneles tagasivaatavalt lõppevast kirikuaastast. Oli lauluraamatuaasta, usuteaduse instituut reorganiseeritakse ülikoolist rakenduslikuks kõrgkooliks, Peterburi Jaani kirik taastati, trükivalgust nägi kogumik «Usk vabadusse».
Piiskop tuletas meelde, et vanem põlvkond oli see, kes hoidis rasketel aegadel kirikuvarasid. Oleme neile selle eest väga tänulikud. «Soovin, et me märkaksime enda kõrval teisi, et kirikuinimesed tuleks rahva hulka ehk astuksid alla rahva sekka, sest me kuulume kõik ühte,» sõnas piiskop lõpetuseks.
Mälestati sel aastal lahkunud vaimulikke – õpetaja Andrus Norakut ja diakon Kaido Jalakat.
Peeteli kiriku juures tegutseva sotsiaalkeskuse juhataja Mati Sinisaar, kes on ka koguduse juhatuse esimees, rääkis tänavalaste eest hoolitsemisest, mida Peetelis juba aastaid tehakse. Sinisaare sõnul olid just lapsed need, kes kiriku taastamisel usinalt kaasa lõid. Lastekodus elab praegu 12 last, päevakeskuses käib iga päev paarkümmend last. Paljudest toonastest kasvandikest on nüüdseks korralikud kodanikud sirgunud.
Alles hiljuti oli Salme kultuurimajas laste jõulupidu, kus jagati laiali ka 1000 toidupakki. 2011. aastal jagati puudustkannatavatele peredele kokku 6000 toidupakki. Keskusel on toetajaid nii Eestis kui Norras, Soomes, Rootsis Taanis jm. Sinisaar rõhutas, et pakkide jagamisel loetaks alati enne jumalasõna.
Jõululaud oli kaetud sotsiaalkeskuse söögisaali. Aeti omavahel juttu, võeti sõna, lauldi Margus Liivi eestvedamisel vanu armsaid laule. Kiitust jagus nii maitsvale toidule kui kiirele teenindamisele. Emeriitpeapiiskop Kuno Pajula ütles kõigi nimel: «Kui palju on Peetelis ära tehtud. Oleks selliseid kogudusi rohkem.» Lahkuti, kingikott käes ja tänumeel südames, kui Jumal annab, siis kohtutakse taas.
Tiiu Pikkur