Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikunoorte festival JäPe kutsus noori kõikjalt

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Imekauni loodusega Pilistvere külas toimus tänavu suvel juba 23. kirikunoorte festival «Järgmine peatus» ehk JäPe.

Kohale oli tulnud ligi 160 noort üle Eesti erinevate konfessioonide kogudustest. Noored olid kaasa kutsunud veel oma sõpru esimest korda JäPele, sest just sel aastal kõlas festivali teema kutsena «Tule minuga!». Teema aluseks oli Jeesuse kutse jüngritele teda järgima, jättes maha oma maise vara ja varasemad tegemised.
«Tule minuga!» teemat avas piibliõpetusliku poole pealt Tartu Pauluse koguduse abiõpetaja Kristjan Luhamets. Käsitleti mitmeid Uue Testamendi kirjakohti ning Kristjan näitlikustas Jeesuse üleskutset olla kuum või külm, aga mitte leige (Ilm 3:15–16) ja kaameli võimatuna tunduvat minekut läbi nõelasilma (Mk 10:17–27), jutustas abielurikkujast naisest ning näitas teiste huvitavate lugude põhjal, et Jeesus kutsub erinevaid inimesi: paganat, leiget, rikast, kristlast jt. Kokkuvõttes oli kogu festivali jooksul üks piiblitund, mis jätkus lühikeste põnevate osadena igas hommiku- ja õhtuprogrammis.

Julgustuseks kaaslastele
JäPe on noortelt noortele korraldatud festival. Kaasalööjad alates vabatahtlikest «sipelgatest», väikerühmajuhtidest, õhtujuhtidest, JäPe raadio tegijatest, house-bändist kuni peakorraldajateni välja on erinevate koguduste noored kõikjalt Eestist, kes saavad end proovile panna ning oma talente avastada erinevaid ülesandeid ja vastutust kandes.
Festivali programmi kavasse oli igal hommikul ja õhtul lisatud tunnistus ühelt noorelt, kelle loo kuulamine oli suureks julgustuseks teistele.
Suur rõhk oli pandud ka umbes 10 liikmest koosnevate väikerühmade aegadele, kus oli võimalus vahvate mängude ja tegevuste kaudu omavahel lähemalt tuttavaks saada, piiblitunni teemal sügavamalt ja isiklikumalt arutleda ning avada neid ka oma lugude jagamise kaudu.
Just väikegruppide aeg oli festivalil osalenud Hiiumaa neiu Triin Palmiste arvates parim osa päevas, sest seal oli võimalus kuulda rühmaliikmete tunnistusi. «Nägin, kuidas Jumal teiste eludes tööd teeb, ning tunnen, et see kasvatas mind. Tore oli ka oma mõtteid jagada ning tunda, et meie rühmast sai mõnus sõprusringkond.»
Vembu-Tembu turg, mille eesmärgiks on noorte endi loovate ideede kaudu koguda raha ning see ühele valitud heategevusprojektile annetada, õnnestus sel aastal samuti hästi. Turul müüsid noored näiteks omatehtud loo kuulamist, uut ID-kaarti koos loova nime ja pildiga, pakuti massaaži, maniküüri, juuksuri- ja näomaalingute tegemise teenust ning võimalust oma viha välja elada.
Toimkonna juhi Teet Kauri sõnul oli rõõm näha, et noored olid oma ideedega vahvalt loomingulised, samuti oli turul osalemine ja ostmine väga aktiivne. Kokku koguti 300 eurot ja 60 senti ning see annetati Serve The City Butterfly projektile, mis aitab Eestis inimkaubanduse ohvriks langenud naistel tagasi tulla ühiskonda.

Rokist Taizé lauludeni
Kolmepäevase (11.–14. juuli) festivali programmi ühed säravamad osad olid kindlasti meie eestimaiste esinejate Lukase ja Reinaru Vendade ülesastumised, mis olid üheaegselt nii ülistus Loojale kui ka võimsalt kaasahaarav kristliku muusika kontsert kõigile osalejatele.
Pärast möllu ja tantsu vanas rehehoones mindi igal õhtul üheskoos Pilistvere kirikusse õhtupalvustele, mis olid sisult sügavad ja muusikaliselt nii kaunid, et tund möödus alati liiga kiirelt ning õhtuhämaras küünaldega kirikus rahu ja vaikuse keskel kestis hääletu palvus kuidagi omamoodi veel edasigi.
Palvustel sai esimesel õhtul koos osaduses olla Timo Lige pereansambliga, järgmisel nautida Jana Abzaloni, Merje Kägu ja bändi džässilikus kõlas muusikat ning viimasel õhtul laulda ühiselt Taizé kloostrist pärinevaid palvelaule.
Muusikaliselt oli JäPe tõeliselt rikas ning igat hommiku- ja õhtuprogrammi kaunistas erineva koguduse noortest muusikutest loodud house-bänd, kes ei jätnud ka kõige unisematele osalejatele muud võimalust kui rõõmsalt kaasa laulda ja hüpata. Oma energiaga suutis bänd alati rahva pinkidel istumisest eemale meelitada, isegi tantsima panna, ning lõi rehehoones mõnusa melu ja Püha Vaimuga täidetud osaduse.

Tunnistus + palve + piiblitund
Kõik tegevused nii programmis kui vabal ajal ühendasid noori ning andsid võimaluse leida palju uusi sõpru. Selles oli oluline osa ka Pilistvere koguduse maja juures asuval Ingli kohvikul, kust sai särasilmsetelt ja sõbralikelt teenindajatelt osta midagi jahutavat kuuma päikesega ning soojendavat jahedate õhtutundide ajal.
Tihtipeale oli nii vanade kui uute sõpradega nii paljust rääkida, et viimased külastajad lahkusid kohviku terrassilt alles varavalges. Triin Palmiste meenutas rõõmsalt sealseid sooje pleede jahedate õhtute tarvis ning kiitis Ingli kohviku suurepärast teenindust ja maitsvaid toite.
Toimkonna juht Teet Kaur tõdeb, et möödunud JäPe festivaliga võib väga rahule jääda, sest see kulges viperusteta, vabatahtlikud abilised olid innustunud ning kõik eesmärgid suudeti sujuvalt täita.
«Just piiblitunde pean festivali suurimaks õnnestumiseks ning olen selle kohta head vastukaja saanud ka osalejatelt. Lisada võib veel tunnistuse, palve ja piiblitunni tugeva koosmõju kõigis programmi osades. Oli rõõm näha, et sel korral oli palju nooremaid osalisi ja kõigest võeti hästi aktiivselt osa,» meenutab Teet suve suursündmust.
Triin Palmiste jaoks jäi festivalilt kõlama mõte, et Jumal kutsub meid kõiki endaga kaasa ning meiegi peaksime olema julged, et kutsuda oma sõpru kristlikele üritustele ja kogudusse.
Liikuva festivalina toimub JäPe järgmisel aastal Rakveres ning ka sinna tulles võib julgelt oma sõbrale öelda: tule minuga!
Sirli Lend

Pildigalerii: