Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikumuusikud laiendavad ampluaad

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Esmaspäeval kohtusid Tartu Maarja koguduse majas kirikumuusikud üle Eesti, et maha pidada Kirikumuusika Liidu (KML) aastakoosolek. Lisaks kokkuvõtetele ja aruandlusele räägiti uutest suundadest – puhkpillimuusika populariseerimisest ning muusikute ettevalmistuse mitmekesistamisest.


Kirikumuusikute aastakokkutulek on koht mõttevahetuseks. Puhkpillimängijate temaatika üle arutleb juhatuse liige Marika Kahar, esiplaanil aktiivselt kaasa mõtlemas orelihooldaja Toomas Mäeväli.

Kirikumuusika assessor Tiit Salumäe puudutas oma avakõnes muusikute suhtlemist avalikkusega ning käsitles süvenevat arvamust, nagu oleks kirikutele kontsertide korraldamine suur rahaallikas. Salumäe valgustas probleemi mitmekülgselt ning julgustas kirikumuusikuid olema nimetatud küsimuses avatud. «Kiriku universaalsus kajastub ka kaunites kunstides,» leidis ta.

Praegu töötab EELKs 211 kirikumuusikut, liidus on hetke seisuga 92 liiget, teatas juhatuse esimees Piret Aidulo. Liidu juhatuses arutati eelmisel aastal peamiselt läheneva kirikupäeva ja vaimuliku laulupeoga seonduvat. Eelmisest aastast tõi Aidulo esile veel hästi kulgenud Hugo Lepnurme muusikapäevad, mis tema sõnul ühendasid mitme põlve muusikuid.

Uued sihid

Sigrid Põld märkis praostkondade aruandeid sirvides, et märgata on nii positiivseid kui ka negatiivseid arenguid. Üheks viimaste hulgas on kindlasti pühapäevakooli laste arvu langus, mis ei võimalda teha lastekoore ja pärsib laulmist.

Raske on kogudustel toime tulla halvas seisukorras orelitega. Paljudes kohtades on aga paranenud muusikute omavaheline suhtlemine ja muusikaelu elavdamiseks leitakse üha uusi ja uusi lahendusi. Need tendentsid on kahtlemata rõõmustavad, arvas Põld.

Mõnevõrra vähem on meie kirikutes viljeldud puhkpillimuusikat, kuid tänu Saksa muusikutele on siia jõudnud abi nii pillide, õppejõudude kui ka kirjanduse näol. KML puhkpillikomisjoni ja Kahro Kivilo eestvõttel pingutatakse aina parema tulemuse nimel. Praegu tegutseb koguduste juures kümmekond puhkpillikollektiivi.

Suured eeskujud

Tooni Leedjärv tegi kokkuvõtte Enn Võrgu elust ja tegevusest ning kutsus kirikumuusikuid üles aktiivsemalt tähistama selle vaimulikult mõtelnud helilooja sünniaastapäeva. Raplas kantakse suvel ette Võrgu oratoorium «Valvake», mille rahvusvahelist esitajaskonda juhatab Tõnu Kaljuste.

Üldkoosoleku maþoorse lõppakordina lauldi koraal «Oh ära jäta mind», mille viisistajal Johann Sebastian Bachil täitus kevade esimesel päeval 325 aastat sünnist.

Kristel Neitsov