Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikud sirelilillaks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Kose kirik aasta tagasi. Tiit Palgi.

Täna, 17. novembril on rahvusvaheline enneaegse sünni päev, mida MTÜ Enneaegsed Lapsed üleskutsel tähistab Eestis ka mitu kogudust.

Eesti Kiriku andmetel väljendavad ettevõtmisele oma solidaarsust Kose kogudus Ida-Harju praostkonnas ja Tartus Ülikooli-Jaani kogudus. Mõlemas koguduses võeti pühapäevasel jumalateenistusel eestpalvesse kõik enneaegsete lastega pered. Kirikulisi innustati märkama ja toetama neid kodusid, kuhu jõuab laps oodatust varem, enne ema 37. rasedusnädalat. Pisikeste imede auks, laste perede toetuseks ja aitavate meedikute tunnustuseks osaletakse sirelilillade tulede kampaanias. 

„Ideaalis värviksime terve kiriku lillaks, aga punase tellise peal see lihtsalt ei tööta, ei hakka väga silma. Hätta jääksime ka ressursiga,“ räägib Ülikooli-Jaani õpetaja Triin Käpp, meenutades, et kogudus on juba mitmel aastal seda päeva tähistanud: „Oleme lasknud akendest välja lillat valgust, korraldanud aruteluringe, jaganud infot nii oma koguduses kui ka laiemalt EELKs.“ 

Kose õpetaja Kerstin Kask selgitab, et initsiatiiv tuli ühelt kogudusse kuuluvalt perekonnalt, eeskuju pakkus Ülikooli-Jaani kogudus ja Viskla külaselts. Kui eelmisel aastal hoovas kirikuruumist lillat valgust, siis tänavune plaan on valgustada sirelilillaks Kose kiriku fassaad, kasutades selleks puhuks laenutatud värviprožektoreid. 

„Neid lapsi on järjest rohkem. Üha nooremaid elusid suudetakse elule hoida. See nõuab aga suuri pingutusi. Nii meedikutelt kui ka laste lähedastelt. Nad väärivad, et me neile palvemeeles mõtleksime ning hingehoidlikku tuge pakuksime,“ räägib õp Kask. 

Ka õp Käpa meelest on kogudusel oluline roll selle temaatika teadvustamisel. Ta toob esile kaks põhjust: enneaegsusega seostub palju hirme, enesesüüdistamist ja segaseid tundeid; sügavalt enneaegsed lapsed vajavad ka täiskasvanuks saamiseks sageli rohkem tuge kui õigeaegselt sündinud, nii emotsionaalset kui füüsilist. „Jumala armastus igaühe vastu on oluline sõnum sellisel hetkel,“ toonitab vaimulik, nentides, et paljuski on enneaegse sünniga seotu veel teadvustamisjärgus. 

Just selles osas on igal kogudusel suur võimalus: „Arutada, kuidas ühiskonda selleks ette valmistada.“ Küsimusele, miks on teema kõnekas kogudusele, vastab Triin Käpp, et nii sotsiaalsel kui kristlikul põhjusel. Just kogudused võiksid olla kohad, kus inimesed julgeksid jagada oma lugu. Ülikooli-Jaani kogudusel on hea kogemus: „Paljud rääkisid oma loo. See oli väga toetav. Oluline on mõtestada ikka ja veel inimeseks olemist tänases maailmas.“

Liina Raudvassar