Kirik ja kogukonnakeskus ühe katuse all

Harkujärve kirikust saab ümbruskonna elanike kogukonnakeskus.

Harkujärve kirikus töötab juba lastehoid, varsti avatakse ka laste päevakeskus, sügisest alustavad tööd huvialaringid nii väikestele kui suurtele.
Õpetaja Avo Üprus oskab suurelt mõelda. «Mind hakkas häirima trend, et Euroopas müüakse kirikuid lokaalideks või korteriteks. Ma ei tahtnud, et siin sama asi juhtuks,» selgitab ta tühjalt seisnud kiriku lugu. «Kolm perekonda – Avo Üpruse, Risto Abeli ja Maksim Kiiraneni pered – asutasid ühingu kiriku ostmiseks. Võtsime pangalaenu isikliku vara tagatisel ja kirik on nüüdseks ostetud.
Kirikut kasutab MTÜ Harkujärve Kiriku Taastamise Selts, mis koosneb ümberkaudsetest elanikest. Selle põhjal tekib edaspidi kogudus, mis on tavaline EELK kogudus, kui EELK seda aktsepteerib. Kiriku ostnud ühing on passiivne omanik, kes tegevustesse ei sekku ja peab eksisteerima nii kaua, kuni võlg on makstud.»
Nii lihtne see ongi, arvab Üprus ise. Kas nüüd lihtne, kuid erakordne kindlasti: ei juhtu just sageli, et eraisikud omad raha kokku panevad ja kiriku ostavad.

Ümbruskonna lastele
Teenuste juht Karmen Kuil räägib, et suvi läbi on majas lastele huvitegevust pakutud. Tööpäeviti on tubli vabatahtlik huvijuht Sirli Tasa lastega tegelnud. Sügisest plaanitakse päevakeskuse tööd laiendada. Peamine sihtgrupp on ümbruskonna lapsed. Kuid täiskasvanutelegi soovitakse huvitegevust pakkuda. «Vald on huvitatud meiega koostööst, sest meil on ju ruumid, mida saab rentida mitmesugusteks üritusteks.»
Teisel korrusel hakkab paiknema raamatukogu, kus on võimalik vaiksemates tingimustes õppida ja õpiabi saada. «Meil on pakkuda omalt poolt õpetaja. Siin võiks midagi pikapäevarühma taolist olla. Lapsel oleks siin turvaline koht olla.»
Soklikorruse remont, mis käib SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali toel, on plaanis 1. septembriks lõpetada. Sinna tuleb lavaga saal, spordisaal, saun ja pesuruumid, huvialaringid hakkavadki siin tegutsema. Lisaks saavad siia ruumid ka MTÜ Igale Lapsele Pere ja perenõustamiskeskus.
Lastehoiu Inglitiib hoidja Anna-Kristiina Kuusi sõnul on neil ühes rühmas kümme last, kuid on ruumid ka teise sama suure rühma jaoks. Hoiule võetakse nii noorelt, kui laps on valmis jääma omapäi. Hea on see, et vald maksab osa hoiutasust vanematele tagasi.
Õpetaja Üpruse sooviks on, et kiriku pühitsemine toimuks laste ja inglite kaitsepühal – püha Miikaeli päeval. Jumalateenistused hakkavad Harkujärve kirikus toimuma ülepühapäeviti ja kirikupühadel.
Tiiu Pikkur