Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kaunis kogudus Lõunaristi all

/ Autor: / Rubriik: Uudised, Välis-Eesti / Märksõnad:  / Number:  /

Sydney on oma 4,6 miljoni elanikuga Austraalia rahvarohkeim linn ning ühendab kogukondi paljudelt maailma maadelt.

Teiste kõrval elab ja toimetab siin ka väike eestlaste rahvusgrupp, kelle võiks laias laastus jaotada kolmeks: vanad eestlased, kes ise või kelle vanemad saabusid siia juba enne II ilmasõda, uuseestlased, kes ise või kelle vanemad saabusid pärast II ilmasõda, ja noored eestlased, kes on saabunud peamiselt viimase kümmekonna aasta jooksul.

Kuuleb laste naeru
Ehkki põlvkondadevahelised erinevused mõtte- ja meelelaadis võivad lahutada, ühendab meid ometi ühine päritolu ja emakeel. Neid aga, kes end ristirahva hulka arvavad, seob lisaks veel usk, lootus ja armastus, mida apostel Paulus nimetab täiuslikuks sidemeks.
Tõepoolest on selles midagi ilusat ja täiuslikku, et Sydney Jaani koguduse jumalateenistustel võime kohata nelja põlvkonda eestlasi – noorim kirikuline on kuueaastane, eakamad aga juba üle üheksakümne.
Jaani koguduse maja ja kirikusaal asuvad Waratah tänaval. Sõna waratah tähendab kohalike põliselanike keeles kaunist ning viitab ühele siinses looduses leitavale lilleliigile. Kahe ja poole saja liikmelise Jaani koguduse rahva jaoks on kahtlemata kaunis asi see, et meil on päris oma koht, kus koos käia.
Iga kuu esimesel ja kolmandal pühapäeval pühitseme jumalateenistusi just siin, teisel ja neljandal pühapäeval toimuvad teenistused linnast väljas, Thirlmere’i asulas. Estonian Roadi nimelise tänava ääres asuvas puhkekodus Eesti Küla (uue nimega Taara Gardens) on nendeks puhkudeks kirik üles seatud küla saalis ning hooldekodus. Nii Sydneys kui Thirlmere’is toimuvad jumalateenistused eesti keeles. Kirikutalitustest tuleb kõige enam ette matuseid, vähem ristimisi ja umbes korra aastas ka laulatusi.
Kui pühapäevastel jumalateenistustel, mil tavapäraselt tuleb kokku ligi kolmkümmend inimest, kohtab ülekaalukalt vanemate põlvkondade esindajaid, siis alates möödunud aasta lõpust kuuleb Sydney Jaani kiriku seinte vahel iga kahe nädala tagant ka laste laulu, naeru-nuttu ja lustakat kilkamist. Nimelt alustas meie koguduse liikme ja Austraalia Eesti Seltside Liidu eesti keele õpingute koordineerija proua Tiiu Salasoo eestvedamisel ja noorte eesti emade pealehakkamisel tegevust mudilasring, kus lapsed saavad üheskoos eesti keeles laulda, mängida, õppida ja meisterdada.
Mudilased tulevad kokku kaks korda kuus ning igal kokkutulekul tehakse midagi uut ja põnevat. Sügisel harjutasid lapsed kätt aianduses ning külvasid teiste seas maha rukkilille seemneid. Sellest külvist on võrsunud hulk taevasiniste õitega rukkililli, mis meie kiriku aeda kaunistavad ja veelgi kodusemaks muudavad.

Jumala armus hoitud
Noorte eestlaste osakaal Sydney eestlaskonnas on viimastel aastatel ilmselgelt kasvanud. See andis tunda ka Jaani koguduse möödunudaastasel leerikursusel, mida oli võimalik õpetada läbivalt eesti keeles. Kesksuvel (s.o jaanuaris) sai leeriõnnistusega kinnitatud ning eluteele saadetud kaheksa kaunist noort inimest.
Tänavu nelipühil langes Sydney Jaani kogudusele osaks iseäranis suur au, kui meie juhatuse esimees proua Maret Noble sai kutse peapiiskoplikule jumalateenistusele Tallinnas, et vastu võtta EELK aukiri. Kahe kuu pärast oma väärikat kuuekümne viiendat sünnipäeva tähistav Võrumaa juurtega Maret Noble on olnud asendamatu inimene meie koguduse töös juba aastakümneid. Ta alustas organistina viieteistkümneaastaselt, kahekümne seitsme aastaselt valiti nõukogu liikmeks, hiljem juhatuse liikmeks ning viimased viisteist aastat on Maret Sydney Jaani koguduse juhatuse esimehena kindla käega meie koguduselaeva juhtinud.
Kõige selle juures on ta jätkuvalt saatnud jumalateenistusi orelil, kandnud head hoolt selle eest, et värsked lilled oleks altaril, ning külastanud ka mitmeid koguduse liikmeid, kes enam kirikusse tulla ei jaksa. Paraku ei õnnestunud meie esimehel nelipühiks Sydneyst Tallinna lennata, küll aga jõudis just nelipühi päeval aukiri tema postkasti.
Jaani koguduse iga-aastaste traditsioonide hulka kuuluvad koristustalgud eestlaste kalmistul Rookwoodi surnuaias. Kaks korda aastas – kevadel ja sügisel – tulevad talgulised kokku ning korrastavad eestlaste hauad ja haudade ümbruskonna. Pärast koristustööd kostitab naispere talgulisi suupistetega.
Mööduvale kirikuaastale tagasi vaadates oleme tänulikud, et Taevaisa on meie kogudust ja koguduse sõpru oma armuga hoidnud ning paljudel töödel-ettevõtmistel hästi korda minna lasknud.
Lugejale õnnistatud advendiaega soovides
Õpetaja Meelis Rosma

Sydney Jaani kogudus
Asutatud 1934
Õpetaja Meelis Rosma
Koguduse juhatuse esimees Maret Noble
Koguduse jumalateenistused jõulupühadel:
24. detsembril kell 15 Sydney Läti kirikus Homebushis
25. detsembril kell 11 Thirlmere’i Eesti Küla saalis