Kannatuste pühapäev

/ autor: ek / rubriik: Päevateema ja palve / ilmunud:  /

Alles paastuaeg algas, aga juba on kätte jõudnud paastuaja viimased nädalad! Sel pühapäeval algab kannatusaeg, mis kestab ülestõusmispüha ööni. Kes veel ei ole leidnud endas jõudu ega tahet paastuajale keskendumiseks, siis nüüd on selleks viimane võimalus.
Inimene võib iga päeva enda jaoks elada eriliseks. Aga milles seisneb selle konkreetse päeva, ka nende kannatusaja nädalate erilisus?  Kõigi suuremate kirikupühadega kaasneb kombestik, mis rõhutab nende pühade olemust. Halb on see, kui neist pühadest jääbki järele ainult kombestik, kui pühade sõnum ja pühadus läheb kaduma. Ent ei kujuta ette ka neidsamu pühasid ilma kombestikuta, kui järele jääksid vaid sõnad ja iga päev oleks täidetud kõigi sõnumitega korraga.
Paastuaja juurde on alati kuulunud millestki loobumine, paastumine ja tavapärasest rohkema aja leidmine palveks. Samuti meeleparandus. Kristuse kannatused ja ristisurm ei olnud midagi sellist, mis leidis aset kunagi ammu kusagil kaugel ja mil pole meie eluga mingit seost. Jesaja ütleb:  «Teda haavati meie üleastumiste pärast, löödi meie süütegude tõttu. Karistus oli tema peal, et meil oleks rahu, ja tema vermete läbi on meile tervis tulnud.» (Js 53:5)
Kristuse kannatused on seotud meie eluga. Kannatusaeg kutsub meid keskenduma neile seostele, vaatama enda elu Jumala armastuse valgel ja Jumala armastust oma elu taustal.

Mare Palgi