Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kaido Ole isikunäitus «Jumalik valik» on avatud Viimsi kirikus

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Maalisarjas «The Band» on kesksel kohal kõlar. Kaido Ole näitus Vaalgaleriis.
Erakogu

Viimsi Püha Jaakobi kirikus 8. märtsil avatud Kaido Ole isikunäitus jääb vaadata 30. aprillini.

Nii hea, kui juba loodud teoseid saab uuesti vaadata, näha neid mõnele juba armsaks saanud ja tuntud teoseid, teistele aga tundmatuid, seega uusi maale uuel näitusel ja uues keskkonnas.
Kindlasti lisab pühakoja ajatu mõõde ka maalidele uue hinguse ja mõtestatuse. See ei ole küll eesmärk omaette, kuid vaieldamatult annab pühakoja näitus juba loodud maalide sõnumile emotsionaalse lisaväärtuse, ehk isegi mõtestab erinevate maaliseeriate osad uueks tervikuks.
Vaevalt et Kaido Ole näitusele pealkirja pannes mõtles kiriklikule predestinatsiooniõpetusele ehk jumalikule valikule inimeste suhtes – pääsevad vaid Jumala poolt valitud. Samas aga, kui autor kirikunäituse tarvis on teinud valiku, võib kahtlemata öelda, et teosed on teatud sõela pidanud läbima.
Ideaalis toimub see ju nii maalides ja hiljem iga näituse puhul. Ikka tehakse valik. Eeldatavalt parim. Kunstnikuna on perfektsionism ja ideaali otsing, olgu vormi, värvi või kujutatu osas, Kaido Olele omane. Ta on oma valikutes vaba ja sõltumatu.
Ma ise olen märganud tema juures ka suuremat annust huumorimeelt kui ehk nii mõnelgi teisel meie maalikunstnikul. Kuid olen kindel, et näitus «Jumalik valik» ei naeruväärista, vaid annab endale ja vaatajale võimaluse ka olulistel teemadel ja pühas kohas näha surmtõsises prismas elurõõmu ja tunda oma loomingust naudingut. Maalid on valitud kolmest eri seeriast: «The Band», «Nimeta» ja «Küsimus».
Suurem osa näituse maalidest ongi sarjast «The Band» kõlareid kujutavad maalid. Mida, kui valjult või tasa kõlaritest kostab, selgub kohapeal.
Kuid ei maksa unustada, et ka kiriku enda kuulutus, rääkimata kogu meile vahendatava info hulgast, jõuab meieni tihti läbi kõlarite.
Need on küll vaid kuuldavaks tegevad tehnikavahendid, kuid märkamatult muutunud infoajastu üheks sümboliks. Omamoodi kommunikaatorid, mida võib ajuti välja lülitada, aga uudishimu kuulda saab millegipärast ikka võidu ja nii me kuulamegi. Ehk vahel räägime ka ise kaasa.
Kaido Ole on ise «The Bandi» kõlarimaalide kohta öelnud: «See on mu loometöös hingetõmbepaus ning meditatsioon. Samas olid kõlarid väga askeetlikud ning vaesed nii vormilt, värvilt kui muudelt maalitehnilistelt kvaliteetidelt, mistõttu nad siiski illustreerivad hästi seda üha painavamaks kiskunud tõeotsimise perioodi, kus lõbu ja rõõmu asemele tuli uurimine ja puurimine.»
Näitus «Jumalik valik» peegeldab uuesti juba olemasolevat, kuid väiksemas, turvalisemas mõõtmes ja mahus. Näitus on ehmatavalt avameelne, aus ja mõtlemapanev. Sõnum on üks, aga tõlgendusi palju.
Erkki Juhandi,
kuraator