Kahekordne tänu lahketele meremeestele
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudised / Number: 7. september 2016 Nr 35 /
Kihelkonna kellamägi sai 24. augusti õhtul rahvast täis, kui koguneti kuulama lugusid kiriku ajaloost ning laule merest ja meremeestest.
Sealne kogudus on 20 aastat korraldanud muusikapäevi ja kogunud nendega raha meister Johann Andreas Steini valmistatud Eesti vanima oreli (1805) restaureerimiseks.
Nüüd otsustati korraldada kontsert remondi ajaks alla võetud sadakond aastat tagasi Kihelkonna meremeeste kingitud suurele kroonlühtrile, mille restaureerimiseks vajatakse üle 2500 euro.
Mõtted läksid naabersaarel Vilsandil elavale laulu- ja meremehele Jaan Tättele, aga ka kirikus remonditöid juhendavale Juhan Kilumetsale.
Mõlemad olid ettepanekuga päri ja nii oli enne kontserti kirikus ekskursioon ning huvilised said kunstiajaloolaselt kuulda kiriku põranda all olevatest hauakambritest, gooti stiili eripärast, aga ka kiriku ehitamise aegsest poliitilisest olukorrast ja muust põnevast. Kes soovis, sai koos Juhaniga ronida kirikukellade juurde torni.
Jaan Tätte meenutas oma lapsepõlve ja esimesi reise Vilsandile. Ta kõneles sellest, et Kihelkonna kiriku torn on olnud Vilsandi elanikele tähtsaks maamärgiks.
Vanasti oli meestel kaks paati – igapäevane kalapaat ja kirikus käimise paat – ning pühapäeva hommikuti püüti ikka esimesena Papissaare sadamasse jõuda.
Nii laulud kui huvitavad lood elust ja merereisidest meeldisid koguduse õpetaja Rene Reinsoo sõnul kuulajatele väga. Pärast kontserti võis kirikus kuulata veel Ülle Reinsoo orelimängu.
Kontserdile müüdi 250 piletit, välja oli pandud ka korjanduskast. Kontserdiga kogutud umbes 3000 eurot katab lühtri restaureerimise ja kontserdi korraldamise kulu. Ülejääk jääb seemneks, et restaureerida ka altariruumi kroonlühter.
«Tundub, et lisaks meie mõtetele oli see kõik ka Jumalale meelepärane plaan. Või veelgi kaunim, kui Jumal kogu aeg meie mõtteid juhtis,» võtab õnnestunud muusikaõhtu kokku õpetaja Rene Reinsoo.
Rita Puidet