Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kaarma kirik paistab silma ka pimedal ajal

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Keskaegne Kaarma kirik Saaremaal sai suve lõpus fassaadi välisvalgustuse, mille tulemusel paistab teelolijale silma ka pärast päevavalgust, õhtust kuni südaööni.

Õpetaja Hannes Nelis selgitab, et koguduseliikmed on ammu unistanud kiriku välisvalgustusest, et pühakoda oleks nähtav ning mõjuks atraktiivselt ka pimedal ajal. Kahjuks takerdusid head kavatsused rahanappusse. See, et alates augusti lõpust on kirik täiuslikult valgustatud õhtuhämaruse saabumisest kuni südaööni, on Nelise sõnul seotud ühe Kaarma koguduse liikme, kohaliku vallavanema Margus Mäe initsiatiiviga.
«Vallavanemal on ilus lugu sellest, kuidas ta viis aastat tagasi pärast oma laulatust Kaar­ma kirikus oli endale lubanud, et seisab isiklikult hea selle eest, et auväärse ajalooga kultuuriväärtus Kaarma kirik saaks välisvalgustuse,» räägib Hannes Nelis.
Vallavanema eesmärgiks ei olnud lihtsalt mõne prožektori kirikuaeda paigaldamine, millega saavutada paar valguslaiku kirikumüüril, vaid kogu pühakoja välise tervikliku valguslahenduse loomine. Kulukale ideele asus Margus Mägi vastavate projektitaotlustega innukalt raha nõudlema. 15 000 eurot saadi selle tulemusel LEA­DER-meetmest, ülejäänud 10 300 eurot eraldas Kaar­ma vald ise oma tähtsama kunstiväärtuse tarbeks.
Valgustite paigutamise kirikuhoonest eemale dikteeris asjaolu, et ümber pühakoja paikneb keskaegne kalmistu ja seetõttu ei tohi seal ilma põhjaliku arheoloogilise konsultatsioonita ühtegi kaevamist ette võtta. Kõik valgustid tuli seepärast panna kirikuaeda ümbritseva kiviaia äärde. Nüüd valgustab pühakoja fassaadi, katust ja torni igast ilmakaarest 14 prožektorit, lisaks on viis valgustit paigutatud kirikuni viiva jalgtee äärde.
Liina Raudvassar