Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jumala armastus kaalub üles kõik inimlikud eksimused

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Tartus esitleti Johannes Esto Ühingu majas Christoph Wrembeki raamatut «Taevas ja põrgu».

Esitlusele oli kogunenud üle 30 huvilise. Raamatu andis Johannes Esto Ühingu kirjastus välja korraga nii saksa kui eesti keeles. Esitlusel viibis ka raamatu autor, kes pole eesti lugejatele sugugi tundmatu. See oli Wrembeki kuues eesti keeles ilmunud raamat.
Christoph Wrembek esines ettekandega, milles tutvustas oma teoloogilisi seisukohti taeva ja põrgu kohta, mida ta on oma raamatus lähemalt käsitlenud. Autori lähtepositsiooniks on, et Jumala armastus kaalub viimselt üles kõik inimlikud eksimused ja patud ning Jumala kui absoluutse armastuse printsiibi kõrval ei saa eksisteerida inimese igavest hukatust ja põrgut.
Mitmeid lugejaid intrigeerivale küsimusele, kas põrgut polegi olemas, vastas Wrembek, et tahab eelkõige väita, et ei ole olemas kiriklikku õpetust põrgust. Nimelt ei ole põrgu katoliku kirikus dogmaatiline õpetus, vaid üksnes õpetuslik väide. Ilmunud raamatus tahab ta näidata, et kirikus levinud arusaam põrgust ei leia küllaldast põhjendust ei evangeeliumi kirjakohtades ega kirikukogude otsustes.
Vastuseks Tartu ülikooli professori Peeter Tenjese küsimusele purgatooriumi kohta ütles Wrembek, et keskaegsed pildid ja kujutised mõjutasid inimeste ettekujutust palju rohkem kui ükskõik milline teoloogia.
Rahvaluuleteadlane Ergo-Hart Västrik esitas küsimuse, miks on raamatu pealkiri «Taevas ja põrgu», kui seal taevast juttu pole. Autor vastas, et raamat räägib tõepoolest valdavalt põrgust, kuid jõuab lõpuks välja taevani, kus näeme Jumalat palgest palgesse, sellisena, nagu ta tõepoolest on: absoluutne ilu, headus ja tõde.
Tartu ülikooli usuteaduskonna õppejõud Ain Riistan soovitab seda raamatut kõigile piiblihuvilistele lugejatele ja leiab, et see sobib suurepäraselt ka õppematerjaliks teoloogiat õppivatele üliõpilastele Piibliga seotud kursustel.
Raamatu on tõlkinud Kersti Tamm, toimetanud Evi Laido ja kujundanud Maarja Vannas.
Urmas Tamm

Pildigalerii:

taevas_p6rgu