Jõhvi koguduse matk Läänemaale ja missiole Haapsalus
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 31. august 2011 Nr 34 /
Ilmajaam ennustas 19.-20.augustiks kahte paduvihmast päeva. Taevaisa aga õnnistas Jõhvi koguduse Läänemaa-reisi just kõige ilusama päikesepaistelise, parajalt palava ilmaga ja väga toredate võõrustajatega.
Esimene vastuvõtja oli Vasalemma põhikooli direktor Siiri Kasemaa, kes tutvustas lossi ajalugu ja kooli tänapäeva. Lossis asuvas põhikoolis õpib 147 last. Klassiruumid on rõõmsavärvilised, seintel laste tehtud pildid. Lossi ümbrus on korras, lossiesist kaunistab keset niidetud muru daaliapeenar, hoovis on kaunis kooliaed.
Edasi viis tee Padise kloostrisse, ronisime keskaegse mungakloostri varemetes ja seisatasime kirikus. Risti kirikus võttis meid vastu koguduse juhatuse esimees Toivo Vaarmann. Parasjagu toimusid restaureerimistööd. Sügava mulje jättis vaikuse laste rahupaik. Pärast lõunasööki Pedasel jalutasime rannas ja imetlesime merd.
Järgmisena külastasime Nõva Püha Olevi kirikut. Legendi järgi olnud Rootsi merehädalised Nõva all tormi käes, kui kuulnud kuke kiremist, leidnud maa ja pääsenudki. Tänutäheks otsustati kirik püstitada ja kuke kujutis torni kinnitada. Tähelepanuväärsed on kahel pool altarit olevatel akendel säilinud pärgamendimaalingud, mis esmapilgul näivad ehtsate vitraažidena.
Lahked olid meie võõrustajad diakon Peeter Krall abikaasaga ja koguduse aktiivliikmed: meid kutsuti kohvi-teelauda. Toimus südamlik vestlus, mille käigus külalised tundsid huvi, kuidas ikka inimene leiab tee Jumala juurde. Õpetaja vastus oli lihtne: «Kui inimesele tekib rinnas tühimik, siis asub sinna elama Püha Vaim, kes hakkab inimest juhtima.»
Meeldivast vestlusest lõid meie rahval silmad särama, olime kõik väga tänulikud diakonile, tema prouale ja koguduse liikmetele. Külastasime Vihterpalu mõisa. Mõis kuulub soomlasest ärimehele Timo Lembergile, ka mõisavalitseja on Soome kodanik. Eeskujulikult korras mõis annab kohalikule rahvale tööd, seal toimuvad kõrgel tasemel vastuvõtud ja muud pidulikud üritused.
Huvitav oli ka Põlluotsa talumuuseumi külastus Perakülas, kus aktiivne perenaine Milvi Kivistik näitas oma elutööd muuseumi näol. Omapärane on Rooslepa kabel, mida 1932. aastal külastas Rootsi kuningas, jättes altari kõrvale seinale oma autogrammi. Meenutasime, et 1997.a oli meil koguduse ekskursiooni õhtupalvus Rooslepa kabeli varemetes, nüüd saime tänu Jumala armule käia juba taastatud kirikus. Järgmine sihtkoht oli Noarootsi koguduse maja ja kirik. Öö veetsime Haapsalu hotellis Laine.
20. augusti hommik oli natukene sombune, kuid see meid ei heidutanud. Külastasime Kiideva külakeskust ja Matsalu looduskaitseala. Toimus paadimatk kahel lahtisel kalapaadil. Väike lainetus lisas põnevust. Eriti suure elamuse said sellest kaks väikest poissi.
Edasi sõitsime Suure-Lähtru mõisa. Mõisahärra Mart Helme võttis meid juba väravas lahkelt vastu. Tutvustas mõisa ajalugu ja sisustust. Saalis ootas mõisaproua Monika, kes kostitas omaküpsetatud marjakoogi, kohvi ja teega. Oleme tänulikud pererahvale sooja vastuvõtu eest.
Külastasime Martna kirikut, seal hakkasid silma haruldane keskaegne ristimiskivi, aadlirõdud ja nikerdatud vappepitaafid. Edasi sõitsime Haapsalusse, kus tegime tutvust linna käsitöö- ja suveniiripoodidega, mis kutsuvad end külastama kodumaiselt mõnusa puiduaroomiga. Ekskursiooni tipuks oli Misso Läänemaa 2011 «Laul ja vabadus» külastamine.
Käisime Haapsalu toomkirikus, kus oli Eva Jänese ja Ritva Vasama näitus. Meeldejäävad on Eva Jänese maalide võluvad värvitoonid. Jõudis kätte kontsert-tänujumalateenistuse aeg. Õhkkond oli väga pidulik: kaugelt kostis nagu kõuemürinat – seda tegid 20 mootorratturit, kes olid kohale toonud Eestimaa maakondade lipud.
Pidevalt helisesid toomkiriku kellad, lavale kogunesid orkester, koor, EELK esindus eesotsas peapiiskop Andres Põderi ja Läänemaa praosti Tiit Salumäega. Jumalateenistusel osalesid EKN liikmeskirikute esindajad. Jumalateenistus lõppes ühispalvusega. Oli südantliigutav ja ülev tunne. Täname Jumalat selle eest, et ka meie, idavirumaalased, võisime osaleda sellel pidulikul jumalateenistusel.
Meie ekskursiooni viimane peatuspunkt oli Lääne-Nigula kirikus, kus meie õpetaja Peeter Kaldur pidas lõpupalvuse.
Ekskursiooni 27-liikmeline grupp tänab koguduse sekretäri Anneli Leini ja õpetaja Peeter Kaldurit nende toredate päevade eest.
Grupi nimel
Laidi Kivist