Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jeesus on meile alati teenäitaja

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Eesti loodepoolseim saar Osmussaar paelub külastajaid looduse, aga ka kultuuripärandiga, mille hulka kuuluvad kabeli varemed.

18. sajandi keskpaigas ehitatud kabeli varemete juures on tööd tehtud 2006. aastast alates. Enne sõda peeti saarel jumalateenistust viimast korda 9. juunil 1940. aastal, seejärel lahkus oma kodust seitse siin elanud rannarootsi peret.
Kunagi laevadele teetähiseks olnud, Jeesuse nime kandvale kabelile ei olnud pikaks ajaks antud võimalust kuulutada ega laevadele teetähiseks olla, sest lühikeseks ajaks nõukogude laskemoonalao funktsiooni täitnud kabel sai 1941. aasta sügisel tulevahetuses tabamuse.
20 aastat tagasi taastasid kunagised osmussaarlased Rootsis külaseltsi, et hoida ja teadvustada Osmussaare kultuuripärandit ning on teinud palju tööd Noarootsi valla omandisse kuuluva kabeli ja surnuaia juures. Endist kõrget torni enam pole, kabelist on vähe järele jäänud, ent parandatud ja konserveeritud torn ja läänesein, mullapinnast väljapuhastatud alusmüür, kiviaed pühakoja ja surnuaia ümber aitavad mõista saareelanike maailma ning austust Jumala vastu.
Konserveerimistööd lõpetati aasta tagasi augustis ja hoolsate-hoolivate inimeste abiga edastab Jeesuse nime kandev kabel Jumala au saarele asunud alalistele elanikele, keda praeguseks on kaheksa, ja sagedastele külalistele.
Tammepalkidest väraval kutsub Martin Lutheri puukuju (1852. aastal merel hukkunud Inglise kaubalaeva vöörikuju) jätkuvalt inimesi Jumala juurde.
Eile pidas Noarootsi koguduse hooldajaõpetaja praost Tiit Salumäe Osmussaarel kalmistupüha.
Rita Puidet