Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jeesus – kiusatuste võitja

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

Paastuaja alguse pühapäevad räägivad Issanda Jeesuse võitlusest pimeduse vägede, patu ja surma vastu. Kannatuse- ehk paastuaega ümbritseb piltlikult selle perioodi sümboliks olev Kristuse okaskroon. Tuhkapäev kuulutab selle võitluse algust.

Paastuaja esimene pühapäev kannab ladinakeelset nime Invocavit, mis tuleb selle päeva psalmist 91:15: Ta hüüab mind appi. 

Pühapäeva evangeelium räägib sellest, kuidas saatan ahvatles Jeesust loobuma oma kutsumusest, käimaks Jumala armastuse teel, kuid Kristus võitis saatana kiusatused. Evangelist Matteuse järgi püüab hingevaenlane neljal erineval moel panna Päästjat oma eesmärgist loobuma. Ta püüab panna paastumisest nõrka Jeesust kasutama oma jumalikku väge, muutmaks kivid leibadeks. Seejärel püüab ta ahvatleda Jeesust võtma omaks Messia rolli, laskudes rahva keskele templimüüri harjalt. Jeesus tõrjub need ahvatlused, viidates pühakirjale. Lõpuks pakub hingevaenlane Issandale koos temaga maailma valitsemist, kui ta vaid teda kummardab. Seepeale ütleb Jeesus: „Mine minema, saatan!“

Kummardada tuleb üksnes Issandat. Kristusele antakse küll kogu meelevald nii taevas kui ka maa peal, aga enne peab ta käima lõpuni tema ees seisva armastuse ohvritee. 

Kiusaja ja Päästja võitlus lõpeb kiusaja kaotusega, aga ta ei jäta ka täna meid rahule, kuid meie abi on Kristus, kiusatuste võitja. Tõelise Jumala ja tõelise inimesena jagab Kristus meie kiusatusi, saab osa meie kannatustest ja jagab meiega inimlikku kogemust surma osaduses.

Anti Toplaan