Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Järgida kutsumust võrdub Jumala tahtega

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Elva koguduse pastoraadis sai kokku Elva muuseumi sõprade klubi. Kahe ettekande teemaks oli protestantismi tulek Liivimaale 490 aasta eest.

Männid naksusid külmast nagu ka pastoraadi vastsed põrandalauad. Hubast ruumi valgustasid jõulutähekujulised laternad. Ajalooõpetaja Heli Zink ütles tagasihoidlikult, et teeb vaid koolikursust meenutava ülevaate, kuid just tänapäevases infotulvas on tavalisegi teabe kordamine vajaliku tarkuse ema.
Ehk siis et reformatsioon, mis Saksamaalt kirikuõpetajate kaudu kiiresti siiakanti levis, sattus silmitsi Liivi sõja keerisega. Saksamaa mõju oli hoolimata sellest, et praegune Lõuna-Eesti jäi pikemaks ajaks katoliiklikuks, ikkagi ülisuur, sest õpetajaid koolitati seal, sündmuste keskel. Alles Forseliuse seminar tõi mitmele poole eesti soost pastorid, samuti juba kindlasti protestandid.
Õpetaja Vallo Ehasalu tutvustas kohalviibijaile Martin Lutheri «Valitud tööde» värskelt ilmunud kogumikku (koostaja Urmas Petti). Ta peatus sealjuures kahel põhimõttelisel uuel vaatenurgal, mille Martin Luther ka oma isikliku eeskujuga mõtestas. Esimene puudutas abielu.
Oma isikliku eeskujuga, abielludes endise nunnaga (seisusekohaselt!), olles ise munk ning elades eeskujuliku pereisa elu, näitas Luther, et Jumal ei oota inimeselt vägisi enesepiiramist kloostris ega elu elamata jätmist. Isegi keset talurahvasõda võib abielu elades ligimestele rohkem kasu tuua ning sellel teel Jumalat teenida. Abielu on vastuseis hävitustungile, oli Lutheri seisukoht.
Teine Lutherilt alguse saanud mõte oli töömoraali kujundamine. Tuleb õppida endas leidma andeid, vocatio’t ehk kutsumust Jumalast. Lähtuvalt annetest peaks igamees leidma tegevusala, elukutse (das Beruf), mis kõigepealt endale meeldib, sellest kasvab elukutse. Toob leiva lauale, kogukonnale kasu ja lubab järgida Jumala tahet. Sest Jumal tahab, et inimene teostaks end mingi endale ja teistele vajaliku ametiga.
Juune Holvandus