Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jaga oma parimat

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Tartu Salemi kirik oli üks 83 objektist, mis sai suvel president Toomas Hendrik Ilveselt konkursi «Kaunis Eesti kodu 2007» auhinna.
Tunnustust väärib ka Salemi kogudus kui äärmiselt tegus ja aktiivne, kus hoolitakse oma liikmetest ja ligimestest. Kaunis kodu on alustanud sügiskuud traditsiooniliselt söakalt, ikka parimat jagades.
Hooliv kogudus
Lisaks iganädalasele tegevusele peeti septembrikuus Tartu Salemi kirikus Eesti EKB Koguduste Liidu misjonikonverents «Jumal kutsub», korraldati üliõpilastele saunakirikuõhtu ja rebasenädalal öökirik. Koostöös linnaga korraldati suvel kuldpulmapaaride vastuvõtt, kuhu oli palutud 70 kuldpaari. Igal nädalal toimuvad neljapäevast pühapäevani palveõhtud.
Eraldi pööratakse tähelepanu koguduse noortele. Kiriku juures korraldatakse regulaar-selt noorteõhtuid, tegutseb noortebänd. Grupp Salemi kogudusest välja kasvanud noori lõi suisa oma koguduse – Risttee. Kuid noortetegevus pole lakanud, uus pealekasv tegutseb innukalt. Salemi koguduse pastori Meego Remmeli kinnitusel on väga oluline, et noored saaksid ise oma tegevust suunata ja teha seda, mis neile meelepärane on. «Meil on noortele eraldi ruum, kus nad saavad bändiproove teha, tantsida ja lihtsalt omaette olla. Tihtipeale on ruum puupüsti rahvast täis. Mulle teeb see ainult rõõmu,» muheleb Remmel.
Tartu Salemi kirikus on loodud väikelastele ja nende vanematele mõeldes mängutuba. Vilunumad lapsed saavad jääda mängutuppa omapead – läbi klaasseina on võimalik vastastikku vanemate ja laste tegevust jälgida. Aga et lastetuba on varustatud kõlaritega, on ka võsukesele seltsi pakkudes võimalus jutlusest osa saada.
Mehed erilisel kohal
Laste pühapäevakooli kõrvale on loodud kool ka täiskasvanutele. Tegemist on seminari vormis ühiste koosviibimistega, kus jagatakse mõtteid ja praktilisi nõuandeid. Tänavu arutletakse teemal, kuidas suhelda inimestega, kes on usu suhtes kriitilised.
Täiskasvanutele mõeldes toimub igal reedel kell 7 meeste palvus-hommikusöök, kus tuleb kokku umbes kümmekond meest. Koos arutatakse huvipakkuvate teemade üle. «Näiteks täna hommikul rääkisime meestega, kas naised tunnevad, et mehed armastavad neid,» selgitas Meego Remmel, kelle sõnul ei tule mehed üldjuhul ise kontakti otsima.
Meestel peab olema ühine tegevus, mis neid seoks. Läbi tegevuse nad ka avanevad ja hakkavad rääkima. «Hommikust sööme me kõik, seepärast on mõte leidnud aktiivset toetust ning toiminud juba kaks-kolm aastat. Meeste osakaal kirikus on alati tähtis, sest ka naised-lapsed joonduvad selle järgi, kas mehi on,» põhjendab Remmel meesperele pööratud tähelepanu.
Lisaks meestehommikutele korraldatakse Salemis ka naiste teeõhtuid, kolmapäeviti käivad koos noored emad ja toimub rasedate kriisinõustamine.
Avatud kogudus
Iseenesest pole Salemi baptistikogudus suur, kokku umbes 230 liiget, kuid pühapäeviti on kirik enam-vähem täis, kohal ligikaudu 200 inimest. Loomulikult pole kõik kirikulised koguduse liikmed. «Samas ei lähe ma ka kellegi nööpi keerutama, et liituge kogudusega – inimene tuleb, kui ta selleks valmis on,» lausub Remmel ning lisab: «Pean nende inimeste osavõttu väga oluliseks, sest see näitab, et kogudus pole sulgunud.»
Jumalateenistustele annab noorte- ja kammerkoori kõrval muusikalist tooni koguduse keelpillikoor, mis on baptistikogudustes pika traditsiooniga, 100 aastat ja rohkemgi. Eestis võib taolise koori leida veel Tallinna Oleviste kirikust.
Teatavasti on avar, hea akustikaga Salemi kirik suurepärane kontserdisaal, mille uks on Remmeli kinnitusel alati avatud: «Me oleme avatud linnaruum. Korraldame ise kontserte, aga anname võimaluse ka kõigil teistel siin üritusi korraldada. Meie põhimõte on jagada oma parimat.»

Merje Mänd