Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Issand on lähedal

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

Neljas advendipühapäev juhatab sisse jõulupühade nädala, olles suurima ime ehk Jumala Poja inimeseks saamise eelseks tähiseks. 

Maarja, kellest saab meie Issanda ema, sai inglilt ilmutuse sellest, et tema peab ilmale tooma Kõigekõrgema Poja. Kui Maarja imestas ingli sõnumi üle, vastas ingel talle: „Püha Vaim tuleb sinu peale ja Kõigekõrgema vägi on varjuks sinu kohal, seepärast hüütaksegi Püha, kes sinust sünnib, Jumala Pojaks“ (Lk 1:35). Nii ka sündis.

Maarja varajane lapseootus enne abiellumist muutis temaga kihlatud Joosepi murelikuks. Evangelist Matteus nimetab teda õiglaseks, kes ei tahtnud Maarjat avalikult häbistada, võttes nõuks ta salaja minema saata. Öösel ilmus talle unenäos ingel, kes kinnitas Joosepile lapse saamist Pühast Vaimust, käskides oma naist Maarjat enese juurde võtta (Mt 1:18–24). Joosep teeb seda, mida ingel talle unenäos ütles. Joosepi ja Maarja südamed olid sellest päevast alates täidetud äreva ootusega, olles eeltähiseks kogu Jumala rahva ootusele.

Käesoleval aastal moodustavad päikesesüsteemi kaks suurimat planeeti Jupiter ja Saturn jõulupühade eel maalt vaadatuna justkui topeltplaneedi, mida astronoomid nimetavad ka „jõulutäheks“. Enne jõule jõustus kirikukogu otsus sinise värvi lisamisest meie liturgiliste värvide hulka. See on ühtlasi Jeesuse ema Maarja värv, mis viitab taevasele tegelikkusele ja vastab kujutlustele Püha Vaimu väest ja tema tegudest.

Anti Toplaan