Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Issand on kaunis

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudis / Number:  /

Kolme päevaga lauldi Haapsalus läbi kogu lauluraamat.  Arvo Tarmula, Lääne Elu
Nii lauldi möödunud teisipäeva hommikul Haapsalu toomkirikus, kui algas lauluraamatuaastale pühendatud kolmepäevane koraalimaraton.

Iga päev kaksteist tundi laulu, see on maraton, mille jooksul lauldi läbi kõik kiriku laulu- ja palveraamatu 484 laulu. Et täita ka viimane ettekavandatud tund lauluga, oleks võinud korrata kaanonit «Dona nobis pacem» ning lõpuks oleks nii lauljaile kui kuulajaile rahu saabunud kosutava une näol.
Laul rõõmust
Palju Haapsalus lauljaid oli, koguduse organist Lia Salumäe ei tea. Arvatavalt kaks-kolmsada, aga kaasalööjaid on kirjas  607. «On suur rõõm, et tulijaid oli nii palju,» kinnitab ta, ilmutamata väsimuse märke.
Kiriku laulu- ja palveraamatu ilmumise 20. aastapäeva puhul toimunud koraalimaratoni organiseerisid Lääne praosti Tiit Salumäe sõnul Mari-Ann Oviir, Eerik Jõks (teema-aasta koordinaator) ja Haapsalu kogudus ning põhimõtteliselt vedas Lia Salumäe. «See oli suurepärane, parem, kui oodata oskasin,» kinnitab praost.
Laulma tuldi puhtast rõõmust, näiteks abipraost Peeter Paenurm Tartust koos lastega, emeriitõpetaja ja lauluraamatukomisjoni sekretär Ivar-Jaak Salumäe abikaasaga. Vaimulikke oli lauljate ja nende saatjate seas teisigi. Meenub Meelis-Lauri Erikson Kadrinast, kes sõrmitses kitarri, ja Mart Jaanson Nõost oreli taga.
Teisel päeval käis laulmas ka peapiiskop Andres Põder ja pidas osalistele keskpäevapalvuse. Kirikupea avaldas lootust, et eesti pered võiksid hoida esivanemate kultuuri ja laulda koos lauluraamatust.
Oma häält käis proovimas ka Merle Mäesalu, Lääne maavanema kt, ja teisi linlasi. Taoline maraton tekitas Lia Salumäe sõnul linnas elevust. Tagasiside oli tunnustav ja tänulik. Hiiumaalt oli üks kiriku töötegija kolm päeva platsis.
Armastusega
Maratoni algus oli küll korraldavale kogudusele raske, ent mitte ületamatu. Igaks päevaks oodati laulma nelja praostkonda, alustama pidanud Tartu praostkonna lauljaid aga ei saabunud. Tulemata jäid ka Viljandi ja Võru esindajad.
Viru praostkonna osatäitmise eest vastutanud Narva koguduse organist Tuuliki Jürjo (Kirikumuusika Liidu juhatuse esimees), kes Eesti Kirikuga suhtles teel Haapsallu, kinnitas, et aitab kindlasti ja nende 40-liikmeline kaheksast kogudusest komplekteeritud esindus laulab rohkem kui kohustuslikud 38 koraali.
Lia Salumäe sõnul tuli appi kohalik baptisti kogudus koos orelimängija Taimi Kopliga, Lääne-Nigula kogudus, missiol viibivad lauljad Lätist ja Marimaalt. Teisel päeval oli lauljad jätnud saatmata Pärnu praostkond ja Lääne-Harjut esindas vaid Rapla kogudus.
Saaremaalt aga tõi kaks bussi kohale mitu koori, tubli oli ka Järva praostkond ja Valga, kes oli Lia Salumäe sõnul hästi ette valmistunud.
Puhja koguduse organist Miina-Liisa Kuusemaa kinnitab, et neil on heal tasemel muusikatöö, välja oli panna kuus organisti. Koos lastega oli lauljaid 25, aga lapsedki on harjunud kirikus laulma. On eri vanuses ja eri tasemega lauljaid, lauldakse armastusega ja üksteist hoides. Ainus palgaline organist praostkonnas on Valgas.
Rita Puidet