Inimese kohus on hoolitseda oma südame eest

/ autor: ek / rubriik: Päevateema ja palve / ilmunud:  /

Kui sul on väikesed lapsed ja sa tahad olla lapsi arendav lapsevanem, siis sageli teed sa koos nendega erinevaid avastusretki – avastad maailma nii seest- kui ka väljastpoolt. Üks huvitavmaid avastusi on olnud minu jaoks inimene ja temaga kaasnev. Inimese juures on asju, mis ei muutu, kuid samas jäädki avastama, näiteks süda.
Muutumatu on inimese südame mehhaaniline osa kui elu keskmes olev organ, mis pumpab minutis 60–70 löögiga ringi ca 4,5 liitrit verd. Inimesele on süda elutähtis organ. Südame mehhaanika on nii tähtis, et tema seiskumine, mis ei ole veel kliinilise surma tunnus, on eeldus kliinilise surma saabumiseks.
Muutuvad on aga inimese südame tunded. Seal kogeme rõõmu ja armastust. Ega asjata meie poeedid kirjuta luuletusi südamest ja temaga seonduvast. L. Koidula luuletus «Ema süda» on meile vast kõige tuntum südamega seotud luuletus, millest tehtud lauluga saadame tavaliselt viimasele maisele teekonnale oma emasid.
Juba vanast ajast on selle organiga samastatud kõrgema moraali asupaika, meie südametunnistust. Südamehäält kuulates teeme elutähtsaid otsuseid.
R. Valgre kirjutatud laulu sõnades on järgmised read: «Süda, soovin, et su valik oleks, vali…»
Nii nagu füüsilise südame eest peab hoolt kandma, peab inimene hoolitsema oma vaimse südamemaa eest. Füüsiline südame ülekoormus toob kaasa infarkti, vaimne ülekoormus stressi ja kaose.
Meie südamemaa on meie hallata ja nii nagu tänapäeva haldusjuhtimine teostab kontrolli selle üle, et majandus püsiks positiivses bilansis, nii ka meie haldame kas teadlikult või siis juhuslikkuse printsiibil oma südant.
Südamest ei lähtu ainult armastus.
Kord ütles üks usuvend teise hädasoleva usuvenna kohta, et paras talle r…..e, kahju et ta r…..k suuremat matsu ei saanud – ja öeldu lähtus kogu tema südamest. Südames võib asuda vihkamine, kättemaks, jonnakus, kius jne.
Kerge on lastele näidata südame ehitust, kuid raske on neid õpetada elama südame helge poole järgi. Raske on meil oma lastega nagu ilmselt Jumal Isal oma maapealsete lastega. Inimene ise peab laskma oma südame helgel poolel särada ja seda ei saa kellelegi peale sundida.
Ainult suurtsugu inimesed suudavad oma hea südame poole esile tuua ja mitte seda kivistada – see, kes selle järgi elada suudab, on tõeline Jumala laps.
Indrek Kõiv