Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ilumäel tänatakse Lahemaa rahvuspargi eest

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number:  /

Erakogu.

Lahemaa rahvuspargi 50. aastapäeva tähistamine toimus 20. juunil rahvalaulumissaga Ilumäe kirikus (fotol). 

Pühad paigad, omapärane loodus ja kultuur on ammu siinkandis olnud ja oodanud Lahemaa rahvuspargi tulekut ja viiskümmend aastat tagasi moodustatigi toonases Nõukogude Liidus esimene rahvuspark just Eestis Virumaal, lahtede ja ürglooduse rüpes.

Nii jäi ka 1843. aastal valminud Ilumäe kirik (kabel) Lahemaa rahvuspargi haldusalasse.

Rahvuspargi administratsioon on toetanud Ilumäe kogudust kiriku (kabeli) remondis mitmeti, seda on värvikalt meenutanud eri aegadel tööl olnud töömehed. Kui 1979. aastal kirikust (kabelist) kristall-lühter varastati, paigutati Lahemaa initsiatiivil selle asemele sepistatud lühtrid ja seinalambid.

Lahemaal on rahvamuusika ja -laul olnud saatjaks paljudel pidudel, simmanitel ja kokkutulekutel. Parim viis rahvuspargi juubeli tähistamiseks on rahvalaulumissa. Tuuliki Jürjo sõnul on see jumalateenistus, milles kasutatakse viimistletud ja rahvapärasemaks muudetud luterlikke ning rahvakoraale, kuid on ka autori omaloomingut. Dirigent Elene Altmäe juhtimisel laulsid missat Võhma segakoor ja Haljala koorilauljad, keda toetas harmooniumil muusik Külli Erikson. Missa liturgilise osa pidas õpetaja Meelis-Lauri Erikson.

Ilumäel puhkavate rahvuspargi loomist toetanud Edgar Tõnuristi ja Lahemaa rahvuspargi esimese direktori Ilmar Epneri kalmudele asetasid pärjad austuseks ja mälestuseks kogudus ja rahvuspargi töötajad.

Ilumäe koguduse leerimaja ümbritseb avar õu, kus on hea koguneda, osadust pidada ja mõtteid vahetada. Pärast jumalateenistust kogunetigi sinna ühisele piknikule, kogudus pakkus külalistele aastapäevatorti ja kohvi ning piknikulised jagasid üksteisega oma korvide sisu.

Õie Alt

Ilumäe koguduse juhatuse esimees