Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ilumäe kiriku vana orel loodab annetajate abile

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

OLYMPUS DIGITAL CAMERAIlumäe kabeli remont on viimastel aastatel tänu heade inimeste ning riigi abile erakordselt jõudsasti edenenud.

Nüüd on järg jõudnud kirikus seni vaikselt seisnud ajaloolise oreli (fotol klahvistik) taastamiseni. Nimelt on PRIA LEADERi meetme raames eraldanud raha oreli tuulesüsteemi taastamiseks. On ju tuulesüsteem oreli kopsudeks, ilma milleta pillil hinge sees ei ole.
Töid hakkab tegema koguduse poolt hinnapakkumiste konkursil välja valitud ettevõtja Alexander Eckert OÜ. Alexander Eckert on Lõuna-Saksamaalt pärit oreliehitaja-restauraator, kes on Eestis restaureerinud ka Tallinna Peeter-Pauli katedraali oreli (2011) ning Kadrina kiriku oreliprospekti koos orelirõduga (2012–2014).
Ilumäe oreli ehitas algselt Simuna kiriku jaoks 1839. aastal Paide oreliehitaja Carl Georg Thal (1786–1854). Thal valmistas peamiselt väikeoreleid ning positiive, millest kõige algsemal kujul on säilinud Audru kiriku orel Pärnumaal.
1866. aastal toimusid Simunas oreli laiendustööd, mida tegi sealtsamast pärit Tallinna oreliehitaja Gustav Normann. Kuna Normann aga Simuna kirikule seejärel siiski täiesti uue oreli ehitas, sai vana instrumendi endale Ilumäe kabel. Kolimine toimus 1888. aastal, oreli kohandas siinsetele ruumitingimustele Hulja oreliasjatundlik kooliõpetaja Jaan Timoleon.
Ilumäe kirikus on orel vaikinud 2007. aastast. Jumalateenistustel, talitustel ning kontsertidel on muusikariistana kasutatud väikest harmooniumi. Ometi on meie kõigi soov, et kaunis pühakojas peaksid taas kord kõlama ka orelihelid.
Oreli tuulesüsteemi taastamine läheb maksma 27 853 eurot, millest 60% ehk 16 712 eurot saadakse LEADERi meetme kaudu. Koguduse kanda jääb 11 141 eurot. Remondiplaanide tegemise ja toetusvõimaluste otsimise perioodil oli koguduse orelifondi konto juba ammugi avatud ning tasahaaval on sinna ka annetusi kogunenud. Nüüd, mil restaureerimine on saanud reaalsuseks, peame vajamineva summa kokkukogumiseks paluma teilt, meie toetajad-annetajad, aktiivset abi.
Palume, et toetaksite orelit võimalusel oma annetusega, kandes selle SEB kontole EE021010031313678227, saaja EELK Ilumäe kogudus. Annetusi võetakse vastu ka sularahas. Iga euro on abina väärtuslik. Õnnistagu Jumal kõiki lahkeid annetajaid, muusika- ja Ilumäe kabeli sõpru!
Külli Erikson,
Ilumäe koguduse organist