Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ilmunud on raamat Paldiski linna suurmehest

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Pühapäeval esitleti Paldiski Nikolai kirikus värskelt trükivalgust näinud teost «Carl Friedrich Kalk – väikese linna suur mees».

Raamat on mehest, kes 19. sajandil elas ja töötas üle 50 aasta Paldiskis ning kellel on hindamatuid teeneid Paldiski luterliku kiriku ja raudtee ehitamisel. Ta oli köster ja kooli eestseisja ning tema ilmavaatlused Paldiski sadamas on maailma parimate hulgas. Raamatu autorid on abikaasadest õpetajad Merle Prass-Siim ja Joel Siim.
Kohal viibinud peapiiskop Andres Põder ütles, et on ju lausa sümboolne olla 31. augustil Paldiski linnas selle suurmehe raamatu esitlusel, sest 20 aastat tagasi lahkus Eestist Nõukogude sõjavägi.
Tähtis oli see päev ka seetõttu, et möödus 210 aastat Carl Friedrich Kalki sünnist. Tartus ja Saksamaal teoloogiat õppinud Kalk alustas Paldiskis tagasihoidlikus kohtufoogti ametis, ent aastate jooksul sai temast Paldiski mõjuvõimsaim kodanik. Ta jõudis olla juhtivatel kohtadel enamikus linna ja kogukondliku elu valdkondades.
Raamatu autorid leiavad, et Kalk on jäänud täiesti teenimatult tähelepanuta, rohkem on tuntud vaid tema ilmavaatlused. Õnneks on temast jäänud alles üsna mahukas kirjalik pärand, eriti rikkalikult Eesti Ajalooarhiivis ja Eesti Ajaloomuuseumi arhiivis.
Autorid on läbi töötanud tuhandeid lehekülgi arhivaale. «Tema kõnemaneer, käitumislaad, iseloomujooned, teatud uhkus, enesekindlus ja pisuke ninatarkus – kõik see on aimatav ammuste dokumentide lehekülgedel,» kirjutab Merle Prass-Siim eessõnas.
Kalki 100. sünniaastapäeval peeti Tartus klimatoloogiakonverents, kus esines ka Andres Tarand. Temalt said Siimud tõhusat abi raamatu koostamisel.
Tiiu Pikkur