Illuka kauni pühakoja väärikas tähtpäev
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 2. september 2020 Nr 32 /
Viru praostkonda kuuluv Illuka kogudus tähistas suure rõõmuga 29. augustil oma pühakoja 90. aastapäeva.
Tänujumalateenistusel teenisid piiskop Tiit Salumäe, praost Tauno Toompuu ja hooldajaõpetaja Avo Kiir. Orelit mängis Riina Trankmann.
Alutaguse valla südames kesk ürgseid metsi kolme kilomeetri kaugusel Kuremäe külast asetseb 2016. aastal põhjalikult renoveeritud Illuka puukirik, millele nurgakivi pandi kunagise Iisaku koguduse noore ja aktiivse õpetaja Voldemar Kuljuse initsiatiivil 24. juulil 1927 ja kirik pühitseti 27. juulil 1930.
Sündmust kajastasid mitmed ajalehed. Täpselt 90 aastat tagasi 2. septembril võis lugeda Alutaguse Elust, et „juba mitu tundi enne algust voolas inimesi kokku jala ja hobusega, jalgratastel ja autodel. Isegi 60–80 kilomeetri kaugusest nurkadest ilmus täiskiilutud omnibusse“. Hinnanguliselt kogunes umbes kaks tuhat kirikulist ja rahvarohkusest tingitult jutlustas vanikutega kaunistatud uues pühakojas õpetaja Theodor Tallmeister ja samal ajal väljas professor Eduard Tennmann. Pühitsemise jumalateenistusel teenis loomulikult ka õpetaja Kuljus.
Jagades rahu ja lootust
Läinud laupäeval Illuka kiriku 90. aastapäeva jumalateenistusel oli osavõtjaid oluliselt vähem, ent pidulikkust, ühtehoidmist ja oma pühakoja väärtustamist küllaga. „Tuumik on siin koguduses väga tubli. Kui midagi on vaja, näiteks tänane aastapäev, siis kohapeal korraldatakse kõik,“ tunnustas viimased 25 aastat kogudust hooldajaõpetajana teeninud Avo Kiir.
Piiskop Salumäe soovis õnnistust pühakojale ja kogudusele ning toonitas jutluses, et kogu meie kiriku, ka Illuka koguduse eesmärk on eelkõige kuulutada evangeeliumi, et Jeesus Kristus saaks avalikuks Eestimaal. Eks nõnda on seda siinkandis ka tehtud, jagades tuge, kinnitust, rahu ja lootust kõigile, kes seda on otsinud sellest Issanda kojast.
Jumalateenistusele järgnes 45minutiline terviklik kava, millesse koguduse liikmed Ene Raudar ja Monika Tinno olid põiminud vahelugemised kiriku ehitusloost, Illuka naisansambli (dirigent Kadi Rebban) laulud, 20 aastat tagasi selles kirikus leeriõnnistuse saanud Maarika Kesleri soololaulud ja tervitama tulnud külaliste sõnavõtud.
Tänades inimesi ja Jumalat
Praost Toompuu tänas praostkonna nimel Rakvere kiriku katuse vanast plekist tehtud tänukirjadega koguduse õpetajat, 15 aastat juhatuse esimehe vastutust kandnud Mäidu Keslerit ja 30 aastat pühakoja eest hoolitsenud Leida Kilpi.
Tervitama oli teiste hulgas tulnud ka naaberkoguduse Jõhvi õpetaja Peeter Kaldur ja ette loeti kirikus viibiva, ent väga eaka, pikaajalise koguduse juhatuse esimehe Lembit Mägi sügavamõtteline kõne, milles ta kutsus üles palvetama alati ja kõigi eest: „Elu palverännakul viibimine aitab kuulata meie endi mõtteid ja tunda südames ära Jumala hääle. Jumal näitab kätte meie tegevuse, vähemalt selle, mida pidada oluliseks ja mida mitte. Austagem Jumala tahet meile toeks olla ja tänagem teda südamest!“
Ei unustatud ka neid, kes igaviku teele läinud. Juba enne teenistust oli pandud lähedal asuva kalmistu väravasse küünlad kõigi endiste koguduse liikmete ja kõigi kalmistul rahu leidnud hingede mälestuseks ning ette loeti Silvi Sõrra sel puhul kirjutatud luuletus.
Kui kõned peetud ja õnnistussoovid soovitud, siis saadi kirikuaias osa tegusate perenaiste kaetud pidulauast, mis oma ülirohkuse ning pakutava maitsvusega kosutas ja aitas südamlikus osaduses pidupäevale väärika punkti panna.
Kätlin Liimets
Pildigalerii: